Championships by Year

Year Class Champion Runner-Up Score Site
2017 Division II A Friendship Christian (13-0) Donelson Christian Academy (9-4) 34-10 Cookeville
2017 Class 5A Knoxville Catholic (12-3) Beech (14-1) 45-28 Cookeville
2017 Class 4A Greeneville (15-0) Springfield (10-4) 54-13 Cookeville
2017 Class 3A Alcoa (13-2) Covington (13-2) 31-20 Cookeville
2017 Class 2A Union City (13-2) Tyner (12-3) 27-21 Cookeville
2017 Class 1A Greenback (13-1) Cornersville (13-2) 42-21 Cookeville
2017 Class 6A Maryville (14-1) 42-7 Cookeville
2017 Division II AAA Brentwood Academy (12-0) Montgomery Bell Academy (10-3) 28-14 Cookeville
2017 Division II AA Lausanne (13-0) Notre Dame (11-2) 41-13 Cookeville
2016 Class 3A Alcoa (14-1) Liberty (12-3) 45-12 Cookeville
2016 Class 2A Trezevant (10-5) Marion County (13-2) 42-20 Cookeville
2016 Class 1A Dresden (15-0) Greenback (14-1) 62-27 Cookeville
2016 Division II AA Brentwood Academy (10-2) Montgomery Bell Academy (10-3) 42-38 Cookeville
2016 Division II A Lausanne (14-0) Webb School of Knoxville (11-2) 12-9 Cookeville
2016 Class 6A Whitehaven (15-0) Oakland (14-1) 12-9 Cookeville
2016 Class 5A Farragut (14-1) Independence (14-1) 45-35 Cookeville
2016 Class 4A Memphis East (13-2) Knoxville Central (12-3) 27-3 Cookeville
2015 Class 1A Nashville Christian (14-1) Greenback (12-3) 42-14 Cookeville
2015 Division II AA Brentwood Academy (12-1) Montgomery Bell Academy (11-2) 56-55 (2OT) Cookeville
2015 Division II A St. George's (13-1) Northpoint (13-1) 50-20 Cookeville
2015 Class 6A Ravenwood (14-1) Maryville (14-1) 26-17 Cookeville
2015 Class 5A Independence (15-0) Sevier County (12-3) 49-14 Cookeville
2015 Class 4A Knoxville Catholic (11-4) Pearl Cohn (10-5) 48-8 Cookeville
2015 Class 3A Alcoa (14-1) Christ Presbyterian Academy (13-2) 20-0 Cookeville
2015 Class 2A Trezevant (12-3) Marion County (13-2) 40-35 Cookeville
2014 Division II AA Montgomery Bell Academy (11-2) Ensworth (10-2) 10-7 Cookeville
2014 Division II A Webb School of Knoxville (10-3) Battle Ground Academy (10-3) 38-21 Cookeville
2014 Class 6A Maryville (15-0) Ravenwood (14-1) 35-34 (OT) Cookeville
2014 Class 5A Knoxville West (14-1) Hillsboro (14-1) 23-6 Cookeville
2014 Class 4A Fulton (15-0) Trezevant (13-2) 29-20 Cookeville
2014 Class 3A Christ Presbyterian Academy (15-0) Alcoa (13-2) 7-0 Cookeville
2014 Class 2A Peabody (13-2) Marion County (12-2) 34-7 Cookeville
2014 Class 1A Union City (14-0) Coalfield (10-5) 56-14 Cookevillle
2013 Class 5A Henry County (15-0) Knoxville West (13-2) 28-27 Cookeville
2013 Class 4A Fulton (15-0) Giles County (12-3) 54-14 Cookeville
2013 Class 3A Alcoa (14-1) Christ Presbyterian Academy (14-1) 25-7 Cookeville
2013 Class 2A Trousdale County (14-0) Adamsville (11-3) 21-12 Cookeville
2013 Class 1A Union City (13-1) South Pittsburg (12-2) 23-14 Cookeville
2013 Division II AA Ensworth (12-1) Memphis University School (11-3) 27-10 Cookeville
2013 Division II A Webb School of Knoxville (12-2) St. George's (10-4) 28-14 Cookeville
2013 Class 6A Maryville (15-0) Hendersonville (11-4) 44-7 Cookeville
2012 Class 3A Christian Academy of Knoxville (14-1) Milan (12-3) 48-14 Cookeville
2012 Class 2A Friendship Christian (13-1) Adamsville (12-2) 44-7 Cookeville
2012 Class 1A Gordonsville (13-1) Huntingdon (12-3) 21-20 Cookeville
2012 Division II AA Ensworth (13-0) Memphis University School (10-3) 31-14 Cookeville
2012 Division II A Webb School of Knoxville (11-1) Evangelical Christian School (6-7) 47-14 Cookeville
2012 Class 6A Whitehaven (15-0) Maryville (14-1) 36-35 (OT) Cookeville
2012 Class 5A Beech (15-0) Columbia Central (12-3) 56-35 Cookeville
2012 Class 4A Fulton (13-2) Covington (14-1) 39-14 Cookeville
2011 Division II AA Ensworth (12-1) Baylor (11-2) 48-10 Cookeville
2011 Division II A St. George's (11-3) University School of Jackson (12-1) 28-23 Cookeville
2011 Class 6A Maryville (15-0) Whitehaven (14-1) 23-7 Cookeville
2011 Class 5A Henry County (15-0) Powell (14-1) 17-14 Cookeville
2011 Class 4A Greeneville (14-1) Maplewood (11-4) 37-0 Cookeville
2011 Class 3A Christian Academy of Knoxville (13-2) Milan (13-2) 49-14 Cookeville
2011 Class 2A Friendship Christian (12-3) Dresden (12-3) 34-0 Cookeville
2011 Class 1A Wayne County (14-0) South Pittsburg (12-3) 27-14 Cookeville
2010 Class 1A South Pittsburg (12-2) Jo Byrns (13-1) 41-6 Cookeville
2010 Division II AA Ensworth (10-2) Baylor (10-2) 28-21 Cookeville
2010 Division II A Webb School of Knoxville (13-0) St. George's (12-1) 42-7 Cookeville
2010 Class 6A Maryville (14-1) Smyrna (13-2) 23-21 Cookeville
2010 Class 4A Greeneville (15-0) Trezevant (13-2) 60-12 Cookeville
2010 Class 2A Signal Mountain (14-0) Trinity Christian (9-5) 56-28 Cookeville
2010 Class 5A Columbia Central (13-2) Hendersonville (11-4) 28-7 Cookeville
2010 Class 3A Alcoa (15-0) Goodpasture (13-2) 56-14 Cookeville
2009 Class 6A White Station 13-2 Maryville 13-2 37-27 Cookeville
2009 Class 3A Alcoa 15-0 Milan 14-1 21-0 Cookeville
2009 Class 5A Beech 13-2 Columbia Central 13-2 47-33 Cookeville
2009 Class 2A Trousdale County 13-1 Boyd Buchanan 11-2 13-7 Cookeville
2009 Class 1A Union City 12-2 South Pittsburg 11-3 31-29 Cookeville
2009 Division II AA Memphis University School 13-0 Montgomery Bell Academy 9-5 27-17 Cookeville
2009 Division II A Webb School of Knoxville 12-1 University School of Jackson 11-2 30-0 Cookeville
2009 Class 4A Giles County 14-1 Greeneville 11-4 21-14 Cookeville
2008 Class 5A Oakland (14-1) Franklin (13-2) 20-13 Murfreesboro
2008 Division II AA Memphis University School (13-0) Brentwood Academy (8-5) 38-18 Murfreesboro
2008 Class 4A Hillsboro (13-2) Maryville (14-1) 10-7 Murfreesboro
2008 Division II A Davidson Academy (10-2) Harding Academy (9-3) 36-34 Murfreesboro
2008 Class 3A Knoxville Catholic (15-0) Mitchell (10-5) 28-18 Murfreesboro
2008 Class 2A Alcoa (14-1) Milan (14-1) 28-14 Murfreesboro
2008 Class 1A Trousdale County (15-0) Jo Byrns (13-2) 31-14 Murfreesboro
2007 Class 5A Smyrna (12-3) Independence (11-4) 46-20 Murfreesboro
2007 Class 4A Maryville (15-0) Maplewood (12-3) 28-13 Murfreesboro
2007 Class 3A David Lipscomb (14-1) Fulton (12-3) 32-24 Murfreesboro
2007 Class 2A Alcoa (14-1) Goodpasture (13-2) 35-3 Murfreesboro
2007 Class 1A South Pittsburg (15-0) McKenzie (13-2) 52-20 Murfreesboro
2007 Division II AA Montgomery Bell Academy (13-0) Brentwood Academy (11-2) 12-0 Murfreesboro
2007 Division II A St. George's (12-0) Southern Baptist Educational Center (10-2) 34-14 Murfreesboro
2006 Class 2A Alcoa (13-2) Goodpasture (14-1) 31-3 Murfreesboro
2006 Class 1A Jackson Christian (12-3) Friendship Christian (14-1) 19-13 Murfreesboro
2006 Division II AAA Brentwood Academy (11-1) McCallie (10-2) 37-34 Murfreesboro
2006 Division II AA Webb School of Knoxville (9-3) Evangelical Christian School (10-2) 17-14 Murfreesboro
2006 Division II A Davidson Academy (11-1) St. George's (9-2) 14-5 Murfreesboro
2006 Class 5A Smyrna (13-2) Ravenwood (10-5) 35-14 Murfreesboro
2006 Class 4A Maryville (15-0) Hillsboro (14-1) 35-10 Murfreesboro
2006 Class 3A Fulton (14-1) David Lipscomb (13-2) 24-14 Murfreesboro
2005 Division II AAA Memphis University School (11-1) Christian Brothers (10-2) 30-27 Murfreesboro
2005 Division II AA Evangelical Christian School (10-2) Webb School of Knoxville (9-3) 26-0 Murfreesboro
2005 Division II A Davidson Academy (10-2) Bishop Byrne (9-3) 27-6 Murfreesboro
2005 Class 5A Ravenwood (14-1) Oak Ridge (13-2) 14-7 Murfreesboro
2005 Class 4A Maryville (15-0) Melrose (13-2) 23-10 Murfreesboro
2005 Class 3A Livingston Academy (10-5) David Lipscomb (13-2) 28-13 Murfreesboro
2005 Class 2A Alcoa (14-1) Goodpasture (11-4) 55-13 Murfreesboro
2005 Class 1A Trousdale County (15-0) Union City (11-4) 52-16 Murfreesboro
2004 Division II AA Briarcrest (10-3) Evangelical Christian School (9-4) 24-0 Nashville
2004 Division II A Bishop Byrne (7-5) Tipton-Rosemark (9-3) 45-14 Nashville
2004 Class 5A Riverdale (15-0) Franklin (13-2) 35-7 Murfreesboro
2004 Class 4A Maryville (15-0) Melrose (14-1) 7-6 Murfreesboro
2004 Class 3A Fulton (13-2) Greenbrier (13-2) 34-6 Murfreesboro
2004 Class 2A Alcoa (14-1) Huntingdon (12-3) 52-41 Murfreesboro
2004 Class 1A Donelson Christian Academy (15-0) Boyd Buchanan (13-2) 31-24 (OT) Murfreesboro
2004 Division II AAA Memphis University School (11-1) Brentwood Academy (8-5) 35-14 Nashville
2003 Class 2A Huntingdon (14-1) David Lipscomb (14-1) 48-14 Murfreesboro
2003 Class 1A Boyd Buchanan (12-2) Donelson Christian Academy (13-2) 26-3 Murfreesboro
2003 Division II AAA Montgomery Bell Academy (11-1) Brentwood Academy (10-2) 38-14 Nashville
2003 Division II AA Battle Ground Academy (10-3) Knoxville Catholic (12-1) 24-19 Nashville
2003 Division II A Southern Baptist Educational Center (9-3) Bishop Byrne (7-4) 27-16 Nashville
2003 Class 5A Germantown (14-1) Riverdale (12-3) 10-7 Murfreesboro
2003 Class 4A Hillsboro (14-1) Morristown West (11-4) 21-0 Murfreesboro
2003 Class 3A Fulton (14-1) Covington (11-4) 36-9 Murfreesboro
2002 Division II AA Briarcrest (11-2) Battle Ground Academy (9-4) 16-13 2 OT Nashville
2002 Division II A Bishop Byrne (10-2) Southern Baptist Educational Center (6-6) 68-14 Nashville
2002 Class 5A Brentwood (14-1) Riverdale (13-2) 10-7 Murfreesboro
2002 Class 4A Maryville (15-0) Hillsboro (14-1) 29-26 Murfreesboro
2002 Class 3A Ridgeway (14-1) Fulton (14-1) 21-14 Murfreesboro
2002 Class 2A David Lipscomb (13-2) Mitchell (12-3) 28-0 Murfreesboro
2002 Class 1A Christ Presbyterian Academy (12-3) Boyd Buchanan (13-2) 26-20 OT Murfreesboro
2002 Division II AAA Montgomery Bell Academy (9-4) Brentwood Academy (9-3) 27-11 Nashville
2001 Class 5A Riverdale (15-0) Hendersonville (13-2) 35-7 Murfreesboro
2001 Class 4A Maryville (14-1) Hillsboro (14-1) 34-27 Murfreesboro
2001 Class 3A Austin East (13-2) Crockett County (12-3) 27-21 Murfreesboro
2001 Class 2A Goodpasture (12-2) Westview (13-2) 14-0 Murfreesboro
2001 Class 1A Ezell Harding (15-0) Cloudland (13-2) 63-26 Murfreesboro
2001 Division II AAA McCallie (12-0) Brentwood Academy (10-3) 17-16 Nashville
2001 Division II AA Battle Ground Academy (9-4) Briarcrest (8-5) 24-20 Nashville
2001 Division II A Bishop Byrne (9-2) Southern Baptist Educational Center (8-4) 35-12 Nashville
2000 Class 4A Maryville (11-4) Memphis East (13-2) 33-14 Murfreesboro
2000 Class 3A Portland (15-0) Covington (13-2) 43-0 Murfreesboro
2000 Class 2A Alcoa (15-0) Union City (14-1) 27-20 Murfreesboro
2000 Class 1A Christ Presbyterian Academy (15-0) University School of Jackson (13-2) 49-27 Murfreesboro
2000 Division II AA Montgomery Bell Academy (12-0) Brentwood Academy (8-4) 8-7 Nashville
2000 Division II A Evangelical Christian School (12-1) Briarcrest (10-3) 23-20 Nashville
2000 Class 5A Red Bank (15-0) Riverdale (13-2) 27-7 Murfreesboro
1999 Class 4A Memphis East Knoxville Central 20-14 Nashville
1999 Division II A Evangelical Christian School Briarcrest 22-6 Nashville
1999 Class 3A Milan Portland 21-14 Nashville
1999 Division II AA Montgomery Bell Academy Christian Brothers 49-15 Nashville
1999 Class 2A Goodpasture Huntingdon 31-6 Nashville
1999 Class 1A South Pittsburg Moore County 42-13 Nashville
1999 Class 5A Sevier County Glencliff 31-27 Nashville
1998 Class 3A Melrose Kingston 35-34 Nashville
1998 Division II AA Montgomery Bell Academy Brentwood Academy 21-19 Nashville
1998 Class 2A Milan David Lipscomb 16-6 Nashville
1998 Class 1A Trousdale County University School of Jackson 63-18 Nashville
1998 Class 5A Oakland Hendersonville 46-24 Nashville
1998 Class 4A Maryville Whites Creek 52-20 Nashville
1998 Division II A Battle Ground Academy Briarcrest 24-14 Nashville
1997 DII Large Father Ryan Montgomery Bell Academy 10-6 Nashville
1997 Class 2A Tyner Union City 13-10 Nashville
1997 Class 5A Riverdale Munford 34-18 Nashville
1997 Class 1A Trousdale County Clarksville Academy 46-0 Nashville
1997 Class 4A Pearl Cohn Maryville 36-16 Nashville
1997 DII Small Battle Ground Academy Webb School of Knoxville 19-7 Nashville
1997 Class 3A White House Melrose 30-20 Nashville
1996 Class 2A Webb School of Knoxville Goodpasture 27-20 Nashville
1996 Class 5A Brentwood Academy Jefferson County 28-7 Nashville
1996 Class 1A Donelson Christian Academy St. Benedict 51-3 Nashville
1996 Class 4A Pearl Cohn Knoxville Halls 18-14 Nashville
1996 Class 3A Melrose Tyner 32-12 Nashville
1995 Class 2A Goodpasture Meigs County 30-13 Nashville
1995 Class 5A Brentwood Academy Riverdale 27-16 Nashville
1995 Class 1A Battle Ground Academy Bruceton Central 17-6 Nashville
1995 Class 4A Cleveland Haywood 14-3 Nashville
1995 Class 3A Marion County Humboldt 28-7 Nashville
1994 Class 2A David Lipscomb Harriman 42-0 Nashville
1994 Class 5A Riverdale Germantown 14-10 Nashville
1994 Class 1A South Pittsburg Lake County 14-7 Nashville
1994 Class 4A Cleveland Haywood 7-6 Nashville
1994 Class 3A Marion County Portland 43-14 Nashville
1993 Class 5A Lincoln County Riverdale 20-7 Nashville
1993 Class 1A Trousdale County University School of Jackson 14-0 Nashville
1993 Class 4A Cleveland Brentwood Academy 26-21 Nashville
1993 Class 3A Springfield McMinn Central 28-6 Nashville
1993 Class 2A Sweetwater Milan 10-6 Nashville
1992 Class AAA Gallatin Clinton 21-13 Nashville
1992 Class AA Marion County Brentwood Academy 28-26 Nashville
1992 Class A Oneida Battle Ground Academy 13-10 Nashville
1991 Class AAA Oak Ridge Gallatin 30-0 Nashville
1991 Class AA Brentwood Academy Powell 49-7 Nashville
1991 Class A Franklin Road Academy Peabody 27-8 Nashville
1990 Class AAA Lincoln County Germantown 35-13 Nashville
1990 Class AA Marion County Memphis University School 26-7 Nashville
1990 Class A Trousdale County Bruceton Central 14-7 Nashville
1989 Class AAA Gallatin Oakland 19-9 Nashville
1989 Class AA Alcoa Brentwood Academy 39-22 Nashville
1989 Class A Bruceton Central Donelson Christian Academy 21-6 Nashville
1988 Class AA Brentwood Academy Alcoa 23-12 Nashville
1988 Class A Donelson Christian Academy Moore County 21-20 Nashville
1988 Class AAA Dickson County Oakland 10-0 Nashville
1987 Class A Greenback Richland 32-0 Nashville
1987 Class AAA Jefferson County Gallatin 28-10 Nashville
1987 Class AA Brentwood Academy Austin East 31-6 Nashville
1986 Class A Spring Hill South Pittsburg 21-20 Nashville
1986 Class AAA Knoxville Halls Germantown 17-15 Nashville
1986 Class AA Austin East Brentwood Academy 28-20 Nashville
1985 Class A Lake County South Pittsburg 20-12 Nashville
1985 Class AAA Hillcrest Rhea County 28-2 Nashville
1985 Class AA Memphis University School Austin East 21-19 Nashville
1984 Class A Gordonsville Evangelical Christian School 20-14 Nashville
1984 Class AAA Oakland Hamilton 21-8 Nashville
1984 Class AA Marshall County Marion County 20-13 Nashville
1983 Class AAA Germantown Jefferson County 37-6 Nashville
1983 Class AA Austin East Memphis University School 10-7 Nashville
1983 Class A Evangelical Christian School Gordonsville 15-7 Nashville
1982 Class AAA Lincoln County Gallatin 13-10 (OT) Nashville
1982 Class AA Brentwood Academy Cleveland 7-0 Nashville
1982 Class A Memphis Catholic Marion County 21-0 Nashville
1981 Class AAA John Overton Rhea County 3-0 Nashville
1981 Class AA Brentwood Academy Kingston 44-13 Kingston
1981 Class A Webb School of Knoxville Memphis Prep 7-6 Knoxville
1980 Class AAA Oak Ridge Germantown 13-0 Oak Ridge
1980 Class AA Brentwood Academy Knoxville Rule 21-20 Brentwood
1980 Class A Lake County Meigs County 20-6 Tiptonville
1979 Class AAA Oak Ridge Jackson Central-Merry 39-28 Jackson
1979 Class AA Humboldt Maryville 13-10 Maryville
1979 Class A Alcoa Lake County 13-9 Alcoa
1978 Class AA Maryville Brentwood Academy 21-14 Nashville
1978 Class A Alcoa Goodpasture 27-0 Madison
1978 Class AAA Gallatin Red Bank 42-13 Chattanooga
1977 Class A Alcoa Lake County 33-7 Alcoa
1977 Class AAA Christian Brothers Baylor 22-19 Memphis
1977 Class AA Milan Maryville 28-6 Alcoa
1976 Class A Rockwood Dyer County 31-26 (OT) Murfreesboro
1976 Class AAA Bradley Central Jackson 50-48 (3 OT) Murfreesboro
1976 Class AA Maryville Brentwood Academy 27-0 Murfreesboro
1975 Class A Walland White House 20-0 Murfreesboro
1975 Class AAA Oak Ridge Maplewood 46-22 Murfreesboro
1975 Class AA Loudon Trousdale County 28-14 Murfreesboro
1974 Class A Brentwood Academy South Pittsburg 38-7 South Pittsburg
1974 Class AAA Father Ryan Fulton 29-28 Cookeville
1974 Class AA Loudon Trousdale County 9-6 Lebanon
1973 Class A Dyer County Sequatchie County 31-26 Dunlap
1973 Class AAA Baylor Hillcrest 6-0 Memphis
1973 Class AA Kingston Trousdale County 34-28 (OT) Cookeville
1972 Class AAA Tennessee Baylor 39-6 Bristol
1972 Class AA Trousdale County Kingston 12-0 Kingston
1972 Class A Sweetwater White House 20-0 Hendersonville
1971 Class AAA Tennessee Covington 52-0 Bristol
1971 Class AA Milan Kingston 10-7 Milan
1971 Class A Sweetwater Collierville 34-6 Collierville
1970 Class AAA Murfreesboro Central Melrose 36-0 Murfreesboro
1970 Class AA Maryville Cleveland 42-14 Loudon
1970 Class A Tennessee Preparatory School Sweetwater 34-0 Nashville
1969 Class AAA Morristown East Memphis South Side 15-12 Knoxville
1969 Class AA Loudon Humboldt 30-0 Loudon
1969 Class A South Pittsburg Tennessee Preparatory School 26-6 Nashville
1938 Elizabethton Jackson
ADS BY GOOGLE