Football

American General Mr. Football Lineman of the Year Awards

Year Class Name School
2006 Class 1A Cole Trim Fayette Academy
2006 Class 2A Chris Donald Huntingdon
2006 Class 3A Alex Watkins Haywood
2006 Class 4A Aaron Douglas Maryville
2006 Class 5A Chris Marve White Station
2006 Div II A/AA Eric Davis Davidson Academy
2006 Division II AAA John Stokes Memphis University School
2005 Class 1A Russell Noles Hollow-Rock Bruceton Central
2005 Class 2A Brandon Warren Alcoa
2005 Class 3A Darius McDonald Howard
2005 Class 4A Ricky Lumpkin Kenwood
2005 Class 5A Adam Smotherman Smyrna
2005 Div II A/AA Charlie Seivers Webb School of Knoxville
2005 Division II AAA Jacques McClendon Baylor
2004 Class 1A Mark Thompson Donelson Christian Academy
2004 Class 2A Desmond Hendricks Tyner
2004 Class 3A Anthony McAlister Austin East
2004 Class 4A Gregory Hardy Melrose
2004 Class 5A Jeff Cottam Germantown
2004 Div II A/AA Michael Oher Briarcrest
2004 Division II AAA Ayanga Okpokowuruk McCallie
2003 Class 1A Dane Christman Cloudland
2003 Class 2A Greg Smith Tyner
2003 Class 3A Ramon Foster Ripley
2003 Class 4A Walter Fisher, Jr. Hillsboro
2003 Class 5A Lamar Divens Lincoln County
2003 Div II A/AA Jeremy Bentley Knoxville Catholic
2003 Division II AAA Corey Mills Christian Brothers
2002 Class 1A Patrick Willis Hollow Rock-Bruceton Central
2002 Class 2A Demonte Bolden Tyner
2002 Class 3A D'Juan Love Crockett County
2002 Class 4A Fred Sparkman Columbia Central
2002 Class 5A Daniel Brooks Jackson Central-Merry
2002 Div II A/AA John Inman Webb School of Knoxville
2002 Division II AAA King Dunlap Brentwood Academy
2001 Class 1A Blake Luker Collinwood
2001 Class 2A Justin Harrell Westview
2001 Class 3A Josh Bolton Portland
2001 Class 4A John Henry Hillsboro
2001 Class 5A John Batey Riverdale
2001 Div II A/AA John Inman Webb School of Knoxville
2001 Division II AAA Keppy Baucom McCallie
2000 Class 1A Steven Ross Christ Presbyterian Academy
2000 Class 2A David Roncska Loudon
2000 Class 3A Chase Brooks Portland
2000 Class 4A Alvin Fite Hillsboro
2000 Class 5A Paul Monroe Sevier County
2000 Division II A Bryan White Webb School of Knoxville
2000 Division II AA Moses Osemwegie Montgomery Bell Academy
1999 Class 1A Aaron Chambers South Pittsburg
1999 Class 2A Jeff Ramsey Tyner
1999 Class 3A Luke Dunbar Portland
1999 Class 4A Albert Means Trezevant
1999 Class 5A Tray Vardiman Jackson Central-Merry
1999 Division II A Zach Fussell Evangelical Christian School
1999 Division II AA Tate Rich Montgomery Bell Academy
1998 Class 1A Michael Scruggs Trousdale County
1998 Class 2A Jason Tant Harpeth
1998 Class 3A Kelly Holmes Portland
1998 Class 4A Jamil Northcutt Tullahoma
1998 Class 5A Greg Woofter Oak Ridge
1998 Division II A Avery Fleming Battle Ground Academy
1998 Division II AA Scott Wells Brentwood Academy
1997 Class 1A Michael Scruggs Trousdale County
1997 Class 2A Kelvin Hughley Tyner
1997 Class 3A Kendal Moorehead Melrose
1997 Class 4A John Henderson Pearl Cohn
1997 Class 5A Jay Thompson Lincoln County
1997 Division II A John Phillips Battle Ground Academy
1997 Division II AA Scott Abelson Baylor
1996 Class 1A James Hartsfield Bruceton Central
1996 Class 2A Eric Fontenot Goodpasture
1996 Class 3A Eric Brackins Gatlinburg Pittman
1996 Class 4A Eric Stout Cleveland
1996 Class 5A Antonio Manning Lincoln County
1995 Class 1A Chad Evitts Trousdale County
1995 Class 2A Cory Dobbs Westmoreland
1995 Class 3A Ryan Blount Roane County
1995 Class 4A Draper Redmond Westwood
1995 Class 5A Richard Land Brentwood Academy
1994 Class 1A Wayne Finchum Moore County
1994 Class 2A Chad Clifton Westview
1994 Class 3A Jason Muir Marion County
1994 Class 4A Sam Haynie Sullivan South
1994 Class 5A Chad Henderson Lincoln County
ADS BY GOOGLE