Football

American General Mr. Football Back of the Year Awards

Year Class Name School
2006 Class 1A Marco Dailey Mt. Pleasant
2006 Class 2A Chris Shiverdecker Alcoa
2006 Class 3A Harrison Smith Knoxville Catholic
2006 Class 4A Tyler Maples Maryville
2006 Class 5A Aaron Crawford Ridgeway
2006 Div II A/AA Golden Tate Pope John Paul II
2006 Division II AAA B. J. Coleman McCallie
2005 Class 1A Drew Hayes McKenzie
2005 Class 2A Phillip Weathers, Jr. Huntingdon
2005 Class 3A Ricky Ladd White House
2005 Class 4A Graig Cooper Melrose
2005 Class 5A Gaston Miller Riverdale
2005 Div II A/AA Golden Tate Pope John Paul II
2005 Division II AAA B.J. Coleman McCallie
2004 Class 1A Matt Peardon Boyd Buchanan
2004 Class 2A Patrick Turner Goodpasture
2004 Class 3A Roger Herndon Greenbrier
2004 Class 4A Cade Thompson Maryville
2004 Class 5A Dave Thomas Riverdale
2004 Div II A/AA Nick McFadden Knoxville Catholic
2004 Division II AAA Lee Hilt McCallie
2003 Class 1A Mark Byrd Cloudland
2003 Class 2A Rod Smith Milan
2003 Class 3A Earnest Williams Crockett County
2003 Class 4A Cassen Jackson Knoxville Central
2003 Class 5A Michael Edmiston Lincoln County
2003 Div II A/AA Ryan Karl Battle Ground Academy
2003 Division II AAA Michael Fisher Montgomery Bell Academy
2002 Class 1A Jonathan Ward Collinwood
2002 Class 2A Rafeal Hill Westview
2002 Class 3A T.T. Harper Trousdale County
2002 Class 4A Carl Stewart Maryville
2002 Class 5A Abe Felix Houston
2002 Div II A/AA Adarius Bowman Notre Dame
2002 Division II AAA Ryan Moore McCallie
2001 Class 1A Adrian Jamison Bruceton Central
2001 Class 2A Michael George Alcoa
2001 Class 3A Justin Price Anderson County
2001 Class 4A Gerald Riggs Red Bank
2001 Class 5A Ralph King Riverdale
2001 Div II A/AA Adarius Bowman Notre Dame
2001 Division II AAA Justin Mosby Christian Brothers
2000 Division II A Clint Dowdle Evangelical Christian School
2000 Division II AA Ingle Martin Montgomery Bell Academy
2000 Class 1A Brandon Wells Moore County
2000 Class 2A Mario McElrath Union City
2000 Class 3A Ray Hightower Marshall County
2000 Class 4A Daniel Bullocks Hixson
2000 Class 5A Gerald Riggs Red Bank
1999 Class 1A Adam Tipps Christ Presbyterian Academy
1999 Class 2A Jermaine Harris Tyner
1999 Class 3A Radale Pearson Ridgeway
1999 Class 4A Demetrius Fields Cleveland
1999 Class 5A C.J. Scott Glencliff
1999 Division II A Rob Demastus Knoxville Catholic
1999 Division II AA Ingle Martin Montgomery Bell Academy
1998 Class 1A Tripp Tucker University School of Jackson
1998 Class 2A Jonathan Shaub David Lipscomb
1998 Class 3A Gerald Turner Portland
1998 Class 4A Santonio Beard Pearl Cohn
1998 Class 5A Bill Whittemore Brentwood
1998 Division II A Troy Fleming Battle Ground Academy
1998 Division II AA Ben Walker Brentwood Academy
1997 Class 1A Brian Coggins Wayne County
1997 Class 2A Brian Elliott Harpeth
1997 Class 3A Grant Swallows Livingston Academy
1997 Class 4A Santonio Beard Pearl Cohn
1997 Class 5A Eric Locke Riverdale
1997 Division II A Troy Fleming Battle Ground Academy
1997 Division II AA Richard Moore Memphis University School
1996 Class 1A Jeremy Lyon Donelson Christian Academy
1996 Class 2A Maurice Haynes Goodpasture
1996 Class 3A Kelcey Williams Humboldt
1996 Class 4A Stepfon Woods Cleveland
1996 Class 5A Eric Locke Riverdale
1995 Class 1A Joe Longmire Bruceton Central
1995 Class 2A Clint Brown Westmoreland
1995 Class 3A Eric Westmoreland Marion County
1995 Class 4A Kenton Evans Westwood
1995 Class 5A Travis Stephens Northeast
1994 Class 1A James Cook East Robertson
1994 Class 2A Clint Brown Westmoreland
1994 Class 3A Derrick Lucas Greenbrier
1994 Class 4A Robert Locklear Hardin County
1994 Class 5A Alvin Duke Riverdale
ADS BY GOOGLE