Girls' Basketball

Most Valuable Player Awards

Year Class Name School
2018 Class A Chole Moore Greenfield
2018 Class AA Akira Levy Upperman
2018 Class AAA Aislynn Hayes Riverdale
2018 Division II A Casey Collier Webb School of Knoxville
2018 Division II AA Sydni Harvey Brentwood Academy
2017 Class A Taylor Lamb South Greene
2017 Class AA Akira Levy Upperman
2017 Class AAA Anastasia Hayes Riverdale
2017 Division II A Ashtyn Baker Northpoint
2017 Division II AA Jordyn Cambridge Ensworth
2016 Class A Taylor Lamb South Greene
2016 Class AA Kaia Upton East Nashville
2016 Class AAA Anastasia Hayes Riverdale
2016 Division II A Ashtyn Baker Northpoint
2016 Division II AA Sydni Harvey Brentwood Academy
2015 Class A Chelsey Perry Middleton
2015 Class AA Jordan Majors Nashville Martin Luther King
2015 Class AAA Crystal Dangerfield Blackman
2015 Division II A Micah Scheetz Webb School of Knoxville
2015 Division II AA Sydni Harvey Brentwood Academy
2014 Class A Amber Fair Union City
2014 Class AA Kayla Marosites Elizabethton
2014 Class AAA Crystal Dangerfield Blackman
2014 Division II A Micah Scheetz Webb School of Knoxville
2014 Division II AA Sydni Harvey Brentwood Academy
2013 Class A Jaycee Coe Jackson County
2013 Class AA Lauren Thompson Christ Presbyterian Academy
2013 Class AAA Tyisha Perry Riverdale
2013 Division II A Derica Wyatt Franklin Road Academy
2013 Division II AA Justice Swett Ensworth
2012 Division II A Molly Melton Webb School of Knoxville
2012 Division II AA Chadarryl Clay Girls Preparatory School
2012 Class A Sydney Roach Clay County
2012 Class AA Lauren Thompson Christ Presbyterian Academy
2012 Class AAA Shacobia Barbee Riverdale
2011 Class A Carley Daniel Wayne County
2011 Class AA Elizabeth Masengil McMinn Central
2011 Class AAA Nina Davis Memphis Central
2011 Division II A Derica Wyatt Franklin Road Academy
2011 Division II AA Simone Busby Girls Preparatory School
2010 Class A Laken Leonard Jackson County
2010 Class AA Heather Butler Gibson County
2010 Class AAA Shacobia Barbee Riverdale
2010 Division II A Kaylah Keys Harding Academy
2010 Division II AA Christina Slay Ensworth
2009 Division II A Brittany Walls Bishop Byrne
2009 Division II AA Faith Dupree Webb School of Knoxville
2009 Class A Tasha Phillips Clarkrange
2009 Class AA Heather Griffin Gibson County
2009 Class AAA Jessica Pace Hillsboro
2008 Class A Laken Leonard Jackson County
2008 Class AA Lauren March Marshall County
2008 Class AAA Jasmine Hassell Wilson Central
2008 Division II A Monica Miller Lausanne
2008 Division II AA Anna Bowers Ensworth
2007 Class A Kayla Hudson Gleason
2007 Class AA LaKrystle Goss Austin East
2007 Class AAA Anne Marie Lanning Riverdale
2007 Division II Glory Johnson Webb School of Knoxville
2006 Class AAA Tierney Jenkins Wilson Central
2006 Division II Victoria Dunlap Brentwood Academy
2006 Class A Gabby Bussell Forrest
2006 Class AA Whitney Houston Hillcrest
2005 Class A Danielle Barnett Peabody
2005 Class AA Bianca Thomas Chester County
2005 Class AAA Alysha Clark Mt. Juliet
2005 Division II Sarah Baker Harpeth Hall
2004 Class A Michelle Snow Clarkrange
2004 Class AA Katrina Beechboard Livingston Academy
2004 Class AAA Ashleigh Newman Shelbyville
2004 Division II Alliesha Easley Briarcrest
2003 Class A Jessica Bobbitt Peabody
2003 Class AA Marissa Hensley Jackson County
2003 Class AAA Ashleigh Newman Shelbyville
2003 Division II Jada Mincy Briarcrest
2002 Class A Jenny Combs Ezell Harding
2002 Class AA Andrea Davidson Jackson County
2002 Class AAA Tina Broyhill Sevier County
2002 Division II Jada Mincy Briarcrest
2001 Class A Erica Davenport Wayne County
2001 Class AA Andrea Davidson Jackson County
2001 Class AAA Abi Ramsey Shelbyville
2001 Division II Ashley Earley Briarcrest
2000 Class A Jessica Henson Bradford
2000 Class AA Joanna Chaffin Jackson County
2000 Class AAA Abi Ramsey Shelbyville
2000 Division II Alana Smith Girls Preparatory School
1999 Class A Ashley McElhiney Gleason
1999 Class AA Paige Smith Livingston Academy
1999 Class AAA Kaia Jergenson Gallatin
1999 Division II Alana Smith Girls Preparatory School
1998 Class A Tonya Tuggles Bradford
1998 Class AA Julie Miller Grundy County
1998 Class AAA Melody Saxon Lawrence County
1998 Division II Ashley Earley Briarcrest
1997 Class A Tonya Tuggles Bradford
1997 Class AA Becky Myatt Hickman County
1997 Class AAA Leah Sharp Oak Ridge
1996 Class A Tonya Tuggles Bradford
1996 Class AA Mona Thompson Westview
1996 Class AAA Ginger Bryant Jackson Central-Merry
1995 Class A Andrea Hall Clarkrange
1995 Class AA Misty Greene Meigs County
1995 Class AAA Amy Geren Bradley Central
1994 Class A Brynae Laxton Oneida
1994 Class AA Tiffany Krantz Livingston Academy
1994 Class AAA Conswella Sparrow Shelbyville
1993 Class A Lee Ann Bell Gleason
1993 Class AA Rachel Powell Meigs County
1993 Class AAA Simone Caldwell Oak Ridge
1992 Class A Gail Holt Moore County
1992 Class AA Susan Starnes South Greene
1992 Class AAA Ginger Jared White County
1991 Class A Michelle Street Bradford
1991 Class AA Amy Engle Unicoi County
1991 Class AAA Michelle Johnson Shelbyville
1990 Class A Heather Prater Wayne County
1990 Class AA Amy Brown Livingston Academy
1990 Class AAA Carolyn Aldridge Glencliff
1989 Class A Barbara McGee Denmark West
1989 Class AA Julie Powell Cannon County
1989 Class AAA Misty Lamb Shelbyville
1988 Class A Mia Daniel Collinwood
1988 Class AA Debbie Hawhee South Greene
1988 Class AAA Misty Lamb Shelbyville
1987 Class A Kim Berry Greenback
1987 Class AA Nicole Hopson South Greene
1987 Class AAA Debbie Scott Gallatin
1986 Class A Kim Berry Greenback
1986 Class AA Amy Fuller David Lipscomb
1986 Class AAA Anglea Moorehead Shelbyville
1985 Class A Shawn Monday Clarkrange
1985 Class AA Susan Wright Humboldt
1985 Class AAA Stella Cannon Melrose
1984 Class A Shawn Monday Clarkrange
1984 Class AA Dawn Marsh Alcoa
1984 Class AAA Angela Moorehead Shelbyville
1983 Class A Becky Reynolds Clarkrange
1983 Class AA Rhonda Mikes Chattanooga City
1983 Class AAA Rosalyn Driver Mitchell
1982 Class A Vicky Swindell Bradford
1982 Class AA Rhonda Mikes Chattanooga City
1982 Class AAA Kim Webb Smyrna
1981 Class A Dawn Miles Polk County
1981 Class AA Brenda Randolph Giles County
1981 Class AAA Catherine Price B.T. Washington
1980 Class A Dorris Garrett Byrdstown
1980 Class AA Cassandra Howard Chester County
1980 Class AAA Pat Hatmaker Karns
1979 Class A Dorris Garrett Byrdstown
1979 Class AA Ester Coleman Humboldt
1979 Class AAA Cindy Jennings Riverdale
1978 Class A Perri Huckaby Byrdstown
1978 Class AA Cassandra Howard Chester County
1978 Class AAA Dianne Jones Bolivar Central
1977 Class A Sharman Coley South Fulton
1977 Class AA Linda McKinnie Bolivar Central
1977 Class AAA Shelia Johannson Mt. Juliet
1976 Class A Debbie Joyner Trezevant (Carroll County)
1976 Class AA Linda McKinnie Bolivar Central
1976 Class AAA Tracy Dixon Bradley Central
1975 Large Data Caldwell Bradley Central
1975 Small Susan Galloway Yorkville
1974 Large Marilyn Gilcrhrist Selmer
1974 Small Diane Spivey Gainesboro
1973 Large Kaye Bouldin Warren County
1973 Small Fran Anderson Gainesboro
1972 Leila Jones Gallatin
1971 Brenda Arnold Lebanon
1970 Zandra Ownby Bradley Central
1969 Darlene Talbot Porter
1968 Sally Smith Waverly Central
1967 Pat Gregory Porter
1966 Jane Hill Maury
1965 Jane Brock Bradley Central
1962 Sylvia Lauderdale Bradley Central
1960 Shelby Hicks Milan
1959 No MVP Selected
1958 No MVP Selected
ADS BY GOOGLE