Girls' Basketball

Miss Basketball Awards

Year Class Name School
2018 Class A Courtney Pritchett Pickett County
2018 Class AA Akira Levy Upperman
2018 Class AAA Rhyne Howard Bradley Central
2018 Division II A Ashton Hume University School of Jackson
2018 Division II AA Sydni Harvey Brentwood Academy
2017 Class A Kara Meadows Clarkrange
2017 Class AA Akira Levy Upperman
2017 Class AAA Anastasia Hayes Riverdale
2017 Division II A Ashtyn Baker Northpoint
2017 Division II AA Sydni Harvey Brentwood Academy
2016 Class A Lakelyn Bouldin Van Buren County
2016 Class AA Kayla Marosites Elizabethton
2016 Class AAA Crystal Dangerfield Blackman
2016 Division II A Micah Scheetz Webb School of Knoxville
2016 Division II AA Kaleigh Clemons Baylor
2015 Class A Abbey Dew Houston County
2015 Class AA Kayla Marosites Elizabethton
2015 Class AAA Crystal Dangerfield Blackman
2015 Division II A Kaylan Pugh St. Mary's
2015 Division II AA Kaleigh Clemons Baylor
2014 Class A Jaycee Cole Jackson County
2014 Class AA Abbey Sissom Cannon County
2014 Class AAA Alexa Middleton Riverdale
2014 Division II A Micah Scheetz Webb School of Knoxville
2014 Division II AA Jasmine Cincore Briarcrest
2013 Class A Jaycee Coe Jackson County
2013 Class AA Elizabeth Masengil McMinn Central
2013 Class AAA Nina Davis Memphis Central
2013 Division II A Derica Wyatt Franklin Road Academy
2013 Division II AA Jasmine Cincore Briarcrest
2012 Class A T.T. Flowers Lake County
2012 Class AA Elizabeth Masengil McMinn Central
2012 Class AAA Shacobia Barbee Riverdale
2012 Division II A Derica Wyatt Franklin Road Academy
2012 Division II AA Chadarryl Clay Girls Preparatory School
2011 Class A Carly Daniel Wayne County
2011 Class AA Mackenzie Sells Livingston Academy
2011 Class AAA Shacobia Barbee Riverdale
2011 Division II A Marjorie Butler Webb School of Knoxville
2011 Division II AA Chadarryl Clay Girls Preparatory School
2010 Class A Beth Hawn Forrest
2010 Class AA Chassidy Fussell Obion County
2010 Class AAA Taylor Hall Morristown West
2010 Division II A Derica Wyatt Franklin Road Academy
2010 Division II AA Paige Baechle Pope John Paul II
2009 Class A Laken Leonard Jackson County
2009 Class AA Lauren March Marshall County
2009 Class AAA Jasmine Hassell Wilson Central
2009 Division II A Lauren Avant Lausanne
2009 Division II AA Faith Dupree Webb School of Knoxville
2008 Class A Abby Andrews Collinwood
2008 Class AA LaShay Davis Upperman
2008 Class AAA Jasmine Hassell Wilson Central
2008 Division II A Lauren Avant Lausanne
2008 Division II AA Glory Johnson Webb School of Knoxville
2007 Class A Kayla Hudson Gleason
2007 Class AA Gwen Delk Jackson North Side
2007 Class AAA Anne Marie Lanning Riverdale
2007 Division II Glory Johnson Webb School of Knoxville
2006 Class A Alecia Weatherly Perry County
2006 Class AA Bianca Thomas Chester County
2006 Class AAA Lakendra Phillips Ridgeway
2006 Division II Alliesha Easley Briarcrest
2005 Class A Kristal Edney Perry County
2005 Class AA Bianca Thomas Chester County
2005 Class AAA Alysha Clark Mt. Juliet
2005 Division II Sarah Baker Harpeth Hall
2004 Class A Merideth Richardson Bradford
2004 Class AA Katrina Beechboard Livingston Academy
2004 Class AAA Alex Fuller Shelbyville
2004 Division II Sarah Baker Harpeth Hall
2003 Class A Merideth Richardson Bradford
2003 Class AA Kendall Cavin Westview
2003 Class AAA Ashley Shields Melrose
2003 Division II Jada Mincy Briarcrest
2002 Class A Liz Strunk Chattanooga Christian
2002 Class AA Andrea Davidson Jackson County
2002 Class AAA Ashley Johnson Shelbyville
2002 Division II Becky Brown Harpeth Hall
2001 Class A Jenny Lannom Bradford
2001 Class AA Andrea Davidson Jackson County
2001 Class AAA Brittany Jackson Bradley Central
2001 Division II Ashley Earley Briarcrest
2000 Class A Jessica Henson Bradford
2000 Class AA Julie Aderhold McMinn Central
2000 Class AAA Tenisha Gist McMinn County
2000 Division II Alana Smith Girls Preparatory School
1999 Class A Ashley McElhiney Gleason
1999 Class AA Michelle Smith Brainerd
1999 Class AAA Jennifer Wilson Oak Ridge
1999 Division II Alana Smith Girls Preparatory School
1998 Class A Janet Holt Moore County
1998 Class AA Talisha Scates Hickman County
1998 Class AAA Jennifer Wilson Oak Ridge
1998 Division II Danna Simpson Brentwood Academy
1997 Class A Tonya Tuggles Bradford
1997 Class AA Becky Myatt Hickman County
1997 Class AAA Erin McGinnis Oak Ridge
1996 Class A Kara Sanders Gleason
1996 Class AA Sunday Watson Livingston Academy
1996 Class AAA Erin McGinnis Oak Ridge
1995 Class A Andrea Hall Clarkrange
1995 Class AA Misty Greene Meigs County
1995 Class AAA Conswella Sparrow Shelbyville
1994 Class A Brynae Laxton Oneida
1994 Class AA Misty Greene Meigs County
1994 Class AAA Conswella Sparrow Shelbyville
1993 Class A Michelle Street Bradford
1993 Class AA Rachael Powell Meigs County
1993 Class AAA Tanika Smith Knoxville Central
1992 Class A Michelle Street Bradford
1992 Class AA Rachael Powell Meigs County
1992 Class AAA Latina Davis Franklin County
1991 Class A Heather Prater Wayne County
1991 Class AA Amy Brown Livingston Academy
1991 Class AAA Tiffany Woosley Shelbyville
1990 Class A Anne Cate Memphis Prep
1990 Class AA Julie Powell Cannon County
1990 Class AAA Nikki McCray Collierville
1989 Class A Mia Daniel Collinwood
1989 Class AA Julie Powell Cannon County
1989 Class AAA Misty Lamb Shelbyville
1988 Class A Mia Daniel Collinwood
1988 Class AA Debbie Hawhee South Greene
1988 Class AAA Debbie Scott Gallatin
1987 Class A Kim Berry Greenback
1987 Class AA Amy Fuller David Lipscomb
1987 Class AAA Angela Moorehead Shelbyville
1986 Class A Lynn Stevenson Richland
1986 Class AA Amy Fuller David Lipscomb
1986 Class AAA Sherelle Warren Dyersburg
ADS BY GOOGLE