Boys' Basketball

Mr. Basketball Awards

Year Class Name School
2018 Class A Caden Mills Van Buren County
2018 Class AA Kadrion Johnson Marshall County
2018 Class AAA Tyler Harris Cordova
2018 Division II A Keon Johnson Webb School - Bell Buckle
2018 Division II AA Darius Garland Brentwood Academy
2017 Class A Tyreke Key Clay County
2017 Class AA Bo Hodges Maplewood
2017 Division II A Chase Hayden St. George's
2017 Division II AA Darius Garland Brentwood Academy
2017 Class AAA Alex Lomax Memphis East
2016 Class A Nicholas Hopkins Fayetteville
2016 Class AA Bo Hodges Maplewood
2016 Class AAA Alex Lomax Memphis East
2016 Division II A Chase Hayden St. George's
2016 Division II AA Darius Garland Brentwood Academy
2015 Class A Jeremiah Martin Mitchell
2015 Class AA Braxton Blackwell Christ Presbyterian Academy
2015 Class AAA Dedric Lawson Hamilton
2015 Division II A Justin Wertner St. George's
2015 Division II AA Micah Thomas Briarcrest
2014 Class AA Braxton Blackwell Christ Presbyterian Academy
2014 Class AAA Leron Black White Station
2014 Division II A Rob Marberry Franklin Road Academy
2014 Division II AA Andrew Fleming Ensworth
2014 Class A Desonta Bradford Humboldt
2013 Class A Alex Fountain Wartburg Central
2013 Class AA Jalen Lindsey Christ Presbyterian Academy
2013 Class AAA Nick King Memphis East
2013 Division II A Cameron Payne Lausanne
2013 Division II AA Austin Nichols Briarcrest
2012 Class A Martavious Newby B.T. Washington
2012 Class AA Craig Bradshaw Christ Presbyterian Academy
2012 Class AAA Alex Poythress Northeast
2012 Division II A John Ross Glover University School of Jackson
2012 Division II AA Austin Nichols Briarcrest
2011 Class A Malcolm Smith Clarksville Academy
2011 Class AA Kedren Johnson Marshall County
2011 Class AAA Andre Hollins White Station
2011 Division II A John Ross Glover University School of Jackson
2011 Division II A Conor McDermott Ensworth
2010 Class A Malcolm Smith Clarksville Academy
2010 Class AA Jalen Steele Fulton
2010 Class AAA Joe Jackson White Station
2010 Division II A Dwight Tarwater Webb School of Knoxville
2010 Division II AA Jordan Price McCallie
2009 Class A Reginald Buckner Manassas
2009 Class AA John Jenkins Station Camp
2009 Class AAA Drew Kelly Centennial
2009 Division II A Bobby Parks St. George's
2009 Division II AA Leslie McDonald Briarcrest
2008 Class A MJ Brown Union City
2008 Class AA John Jenkins Station Camp
2008 Class AAA Terrico White Craigmont
2008 Division II A Elliot Williams St. George's
2008 Division II AA Leslie McDonald Briarcrest
2007 Class A M.J. Brown Union City
2007 Class AA Jewuan Long Liberty
2007 Class AAA Maurice Miller Raleigh Egypt
2007 Division II Brandon Brown Brentwood Academy
2006 Class A Marquis Weddle Union City
2006 Class AA Willie Kemp Bolivar Central
2006 Class AAA Barry Stewart Shelbyville
2006 Division II Brandan Wright Brentwood Academy
2005 Class A Nicchaeus Doaks Peabody
2005 Class AA Thaddeus Young Mitchell
2005 Class AAA J.P. Prince White Station
2005 Division II Brandan Wright Brentwood Academy
2004 Class A Jonathan Cook Chattanooga Christian
2004 Class AA Corey Brewer Portland
2004 Class AAA Jamont Gordon Glencliff
2004 Division II Brandan Wright Brentwood Academy
2003 Class A Jake Skogen Tennessee Temple
2003 Class AA Andre Allen B.T. Washington
2003 Class AAA Lee Humphrey Maryville
2003 Division II Marc Gasol Lausanne
2002 Class A Trey Pearson South Fulton
2002 Class AA Andre Allen B.T. Washington
2002 Class AAA Demarco Polk Stratford
2002 Division II Billy May Father Ryan
2001 Class A Jason Holwerda Chattanooga Christian
2001 Class AA Taureen Moy B.T. Washington
2001 Class AAA Earnest Shelton White Station
2001 Division II David Harrison Brentwood Academy
2000 Class A Jason Holwerda Chattanooga Christian
2000 Class AA Cameron Crisp Bolivar Central
2000 Class AAA Josh Hare Bradley Central
2000 Division II David Harrison Brentwood Academy
1999 Class A Heath Hardin Moore County
1999 Class AA Terrance Woods Treadwell
1999 Class AAA Brent Jolly White County
1999 Division II Will Howard-Downs University School of Nashville
1998 Class A Adam Sonn Donelson Christian Academy
1998 Class AA Harris Walker Brainerd
1998 Class AAA Vincent Yarbrough Cleveland
1998 Division II Will Howard-Downs University School of Nashville
1997 Class A Kirk Haston Perry County
1997 Class AA Niki Arinze Nashville Martin Luther King
1997 Class AAA Tony Harris Memphis East
1996 Class A Sam Howard Goodpasture
1996 Class AA Joey Tuck Macon County
1996 Class AAA Charles Hathaway Hillwood
1995 Class A Joseph Amonett Pickett County
1995 Class AA Oliver Simmons David Lipscomb
1995 Class AAA Cedrick Wallace Lawrence County
1994 Class A Ron Mercer Goodpasture
1994 Class AA Oliver Simmons David Lipscomb
1994 Class AAA Edgar Perkins White Station
1993 Class AAA Corrie Johnson Hardin County
1993 Class A David Woodard East Robertson
1993 Class AA Ron Mercer Goodpasture
1993 Class AAA Sylvester Ford Fairley
1992 Class A Steve Hamer Middleton
1992 Class AA Stanley Caldwell Union City
1992 Class AAA Tony Delk Haywood
1991 Class A Eugene Parris Pickett County
1991 Class AA Stanley Caldwell Union City
1991 Class AAA David Vaughn Whites Creek
1990 Class A Eric Mitchell Pickett County
1990 Class AA Anfernee Hardaway Treadwell
1990 Class AAA David Vaughn Whites Creek
1989 Class A Carlus Groves East Robertson
1989 Class AA Orlando Lightfoot Chattanooga City
1989 Class AAA Darryl Miller Oak Ridge
1988 Class A Ronald Jones Dresden
1988 Class AA Jerry Meyer David Lipscomb
1988 Class AAA Todd Day Hamilton
1987 Class A Fitz Jones East Robertson
1987 Class AA Jerry Meyer David Lipscomb
1987 Class AAA DeWayne Garner Brainerd
1986 Class A Sylvester Gray Bolton
1986 Class AA Charles Whitby Obion County
1986 Class AAA Ron Huery Whitehaven
ADS BY GOOGLE