Boys' Basketball

Most Valuable Player Awards

Year Class Name School
2018 Class A Ryan Weathers Loretto
2018 Class AA Martrell Brooks Hamilton
2018 Class AAA Alex Lomax Memphis East
2018 Division II A Grant Ledford Knoxville Grace
2018 Division II AA Darius Garland Brentwood Academy
2017 Class A Tyreke Key Clay County
2017 Class AA Bo Hodges Maplewood
2017 Class AAA Chandler Lawson Memphis East
2017 Division II A Schyler Forrest Lausanne
2017 Division II AA Darius Garland Brentwood Academy
2016 Class A Tevin Olison Mitchell
2016 Class AA Ron Davis, III Fulton
2016 Class AAA Alex Lomax Memphis East
2016 Division II A Anthony Yarbrough Harding Academy
2016 Division II AA Jeremiah Oatsvall Brentwood Academy
2015 Class A Jeremiah Martin Mitchell
2015 Class AA Jordan Varnado Haywood
2015 Class AAA KJ Lawson Hamilton
2015 Division II A Chase Hayden St. George's
2015 Division II AA Jeremiah Oatsvall Brentwood Academy
2014 Class A Naba Echols Mitchell
2014 Class AA Malik Hicks Jackson South Side
2014 Class AAA Jauan Jennings Blackman
2014 Division II A Nathan Moran Battle Ground Academy
2014 Division II AA Andrew Fleming Ensworth
2013 Class A Stephon Turner Humboldt
2013 Class AA Jalen Lindsey Christ Presbyterian Academy
2013 Class AAA Jajuan Johnson Southwind
2013 Division II A Cameron Payne Lausanne
2013 Division II AA Corn Elder Ensworth
2012 Division II A Josh Erickson Donelson Christian Academy
2012 Division II AA Corn Elder Ensworth
2012 Class AA Craig Bradshaw Christ Presbyterian Academy
2012 Class AAA Nick King Memphis East
2012 Class A Mark Sanoval Friendship Christian
2011 Class A Rafael Tyler Lake County
2011 Class AA Kendall Anthony Liberty
2011 Class AAA Samuel Craft Craigmont
2011 Division II A Steven Kaspar Evangelical Christian School
2011 Division II AA Corn Elder Ensworth
2010 Class A Malcolm Smith Clarksville Academy
2010 Class AA
2010 Class AAA Chris Jones Melrose
2010 Division II A Asa Toney St. George's
2010 Division II AA Holden Mobley Montgomery Bell Academy
2009 Division II A Keilan Stittiams Harding Academy
2009 Division II AA Tavarres Jefferson Ensworth
2009 Class A Marcus Hollaway Manassas
2009 Class AA Jalen Steele Fulton
2009 Class AAA Joe Jackson White Station
2008 Class A MJ Brown Union City
2008 Class AA Dominic Minor Fulton
2008 Class AAA Sampson Carter Ridgeway
2008 Division II A Marlon Brown Harding Academy
2008 Division II AA Elgin Lee Briarcrest
2007 Class A Seth Skogen Tennessee Temple
2007 Class AA Josh Sain Liberty
2007 Class AAA Jordan Damron Maryville
2007 Division II Elliott Cole Memphis University School
2006 Class A Marquis Weddle Union City
2006 Class AA Jewan Long Liberty
2006 Class AAA Joseph Watkins Hamilton
2006 Division II Brandan Wright Brentwood Academy
2005 Class A Marq Murdon Middleton
2005 Class AA Willie Kemp Bolivar Central
2005 Class AAA Pierre Niles Ridgeway
2005 Division II Brandan Wright Brentwood Academy
2004 Class A Tyler McCann Unaka
2004 Class AA Brian Lake Bolivar Central
2004 Class AAA Riley Ervin White Station
2004 Division II Brandan Wright Brentwood Academy
2003 Class A Jake Skogen Tennessee Temple
2003 Class AA Tyler Smith Giles County
2003 Class AAA Dane Bradshaw White Station
2003 Division II Brandan Wright Brentwood Academy
2002 Class A Jake Skogen Tennessee Temple
2002 Class AA Derrick Byars Ridgeway
2002 Class AAA Melvin Wilkes White Station
2002 Division II Billy May Father Ryan
2001 Class A Jason Holwerda Chattanooga Christian
2001 Class AA Andre Allen B.T. Washington
2001 Class AAA Jonathan Loe Bartlett
2001 Division II Moses Osemwegie Montgomery Bell Academy
2000 Class A Trey Pearson South Fulton
2000 Class AA Donzel Crenshaw Ridgeway
2000 Class AAA Earnest Shelton White Station
2000 Division II Barton Simmons Montgomery Bell Academy
1999 Class A Heath Hardin Moore County
1999 Class AA Qyntel Woods Carver
1999 Class AAA Kyle Gribble White County
1999 Division II Jonathon Jarrett Father Ryan
1998 Class A Gerrod Shirey Ezell Harding
1998 Class AA Brian Kizzie Kingsbury
1998 Class AAA Brent Jolly White County
1998 Division II Omari Booker Montgomery Bell Academy
1997 Class A Kirk Haston Perry County
1997 Class AA Marcus Williams Union City
1997 Class AAA Vincent Yarbrough Cleveland
1996 Class A Kirk Haston Perry County
1996 Class AA Niki Arinze Nashville Martin Luther King
1996 Class AAA Tony Harris Memphis East
1995 Class A Joseph Amonett Pickett County
1995 Class AA Jeremaine Copeland Harriman
1995 Class AAA Nathaniel Bailey Science Hill
1994 Class A Seth Pettus Battle Ground Academy
1994 Class AA Aaron Green Sweetwater
1994 Class AAA Jovan Johnson Science Hill
1993 Class A Brandon Wood Battle Ground Academy
1993 Class AA Oliver Simmons David Lipscomb
1993 Class AAA Vincent Rainey Fairley
1992 Class A David Woodard East Robertson
1992 Class AA Stanley Caldwell Union City
1992 Class AAA Roni Bailey Columbia Central
1991 Class A Joey Mitchell Nashville Martin Luther King
1991 Class AA Al Allen Brentwood Academy
1991 Class AAA Marcus Nolan Hamilton
1990 Class A Eric Mitchell Pickett County
1990 Class AA Stanley Caldwell Union City
1990 Class AAA Orville Whittington Science Hill
1989 Class A Carlus Groves East Robertson
1989 Class AA Lang Wiseman Bolton
1989 Class AAA Kevin Anglin Franklin
1988 Class A Caruls Groves East Robertson
1988 Class AA Anthony Douglass Memphis East
1988 Class AAA Malcolm Mackey Brainerd
1987 Class A Fitz Jones East Robertson
1987 Class AA Bethel Hendrick Austin East
1987 Class AAA David Midlick Christian Brothers
1986 Class A Sylvester Gray Bolton
1986 Class AA Charles "Cannon" Whitby Obion County
1986 Class AAA Cheyenne Gibson Westwood
1985 Class A Sylvester Gray Bolton
1985 Class AA Leroy Thompson Austin East
1985 Class AAA Ron Huery Whitehaven
1984 Class A Jeff Crouse Greenfield
1984 Class AA Dwight Boyd Kirby
1984 Class AAA Norris Chesterfield Oakland
1983 Class A Leon Tolley Hampton
1983 Class AA Tony Hobson Memphis East
1983 Class AAA John Wilfong Briarcrest
1982 Class A Calvin Fields Friendship High
1982 Class AA Tony Hobson Memphis East
1982 Class AAA Rob Jones Austin East
1981 Class A Darrell Brown Bolton
1981 Class AA Cookie Smith Humboldt
1981 Class AAA David Smith Nashville Pearl
1980 Class A Bobby Parks Middleton
1980 Class AA Booker Johnson Trezevant
1980 Class AAA Edgar Johnson Memphis Northside
1979 Class A Cecil Dowell Bolton
1979 Class AA Joseph Smith Memphis East
1979 Class AAA Anthony Love Memphis Northside
1978 Class A Otis Jackson Bolton
1978 Class AA Chris Harris Knoxville Holston
1978 Class AAA James Campbell Melrose
1977 Class A Mike Rhodes Perry County
1977 Class AA Robby Randolph Treadwell
1977 Class AAA Elston Turner Austin East
1976 Class A Mike Rhodes Perry County
1976 Class AA Rodney Campbell Lexington
1976 Class AAA Charles Davis McGavock
1975 Large Larry Spicer Memphis Northside
1975 Small Quinten Smith Bolton
1974 Large John Gunn Melrose
1974 Small Marty Street Happy Valley
1973 Large Skip Brown Dobyns Bennett
1973 Small Eddie Fields Collierville
1972 Anthony Roberts Chattanooga Riverside
1971 David Vaughn, Jr. Nashville Cameron
1970 David Vaughn, Jr. Nashville Cameron
1969 Richard Fuqua Chattanooga Riverside
1968 James Hairston Science Hill
1967 Jimmy England Knoxville Holston
1966 Randy Pool Oak Ridge
1965 Charles Jordan Murfreesboro Central
1964 No MVP Selected
1963 No MVP Selected
1962 No MVP Selected
1961 No MVP Selected
1960 No MVP Selected
1959 No MVP Selected
1958 Eddie Test Chattanooga Central
1957 Buddy Viniard Kenton
1956 Albert Ellison Linden
1955 Albert Ellison Linden
1954 Stan Johnson Dobyns Bennett
1953 Herb Kosten Memphis Central
1952 Buddy Cruze Knoxville East
1951 Billy Kirkpatrick Surgoinsville
1950 Monta Clark Happy Valley
1949 Manuel Garrison Tennessee
1949 Doug Atkins Humboldt
1948 Joe Treadway Happy Valley
1947 Tom Maynor Soddy-Daisy
1946 Billy Joe Adcock Nashville West
1945 Cecil Puckett Dobyns Bennett
1944 Carl Treadway Elizabethton
1943 George Carden Chattanooga Central
1942 Jack Manis Bradley Central
1941 Bill Wright Knoxville High
1940 Dee Gibson Bradley Central
1939 John "Doc" Clark Knoxville High
1938 John "Doc" Clark Knoxville High
1937 George Blakemore
ADS BY GOOGLE