2000 Class 2A Football Playoffs

November 3 - December 1, 2000

State Champion

Alcoa High School

We don't have this team photo, but you can help expand our collection.

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Sunday Dec 3 7:00 PM Game 101 Cloudland 24, Oliver Springs 20
Friday Nov 3 7:00 PM Game 102 Austin-East 14, Johnson Co. 0
Friday Nov 3 7:00 PM Game 103 Loudon 24, South Greene 22
Friday Nov 3 7:00 PM Game 104 Alcoa 70, Chuckey-Doak 0
Friday Nov 3 7:00 PM Game 105 Meigs Co. 30, Smith Co. 27
Friday Nov 3 7:00 PM Game 106 David Lipscomb 56, Marion Co. 21
Friday Nov 3 7:00 PM Game 107 Westmoreland 28, Tyner 21
Friday Nov 3 7:00 PM Game 108 Goodpasture 35, Sequatchie Co. 7
Friday Nov 3 7:00 PM Game 109 Harpeth 47, Camden 0
Friday Nov 3 7:00 PM Game 110 McKenzie 34, Richland 12
Friday Nov 3 7:00 PM Game 111 Lewis Co. 44, Riverside 29
Friday Nov 3 7:00 PM Game 112 Huntingdon 33, Houston Co. 8
Friday Nov 3 7:00 PM Game 113 Union City 48, Booker T. Washington 6
Friday Nov 3 7:00 PM Game 114 Treadwell 14, Peabody 9
Friday Nov 3 7:00 PM Game 115 Humboldt 41, Memphis Carver 6
Friday Nov 3 7:00 PM Game 116 Oakhaven 44, Gibson Co. 8
Friday Nov 10 7:00 PM Game 201 Austin-East 26, Cloudland 8
Friday Nov 10 7:00 PM Game 202 Alcoa 26, Loudon 2
Friday Nov 10 7:00 PM Game 203 David Lipscomb 36, Meigs Co. 24
Friday Nov 10 7:00 PM Game 204 Goodpasture 28, Westmoreland 8
Friday Nov 10 7:00 PM Game 205 McKenzie 22, Harpeth 20
Friday Nov 10 7:00 PM Game 206 Huntingdon 17, Lewis Co. 3
Friday Nov 10 7:00 PM Game 207 Union City 41, Treadwell 20
Friday Nov 10 7:00 PM Game 208 Oakhaven 13, Humboldt 7
Friday Nov 17 7:00 PM Game 301 Alcoa 31, Austin-East 6
Friday Nov 17 7:00 PM Game 302 Goodpasture 7, David Lipscomb 6
Friday Nov 17 7:00 PM Game 303 Huntingdon 43, McKenzie 6
Friday Nov 17 7:00 PM Game 304 Union City 34, Oakhaven 6
Saturday Nov 25 7:00 PM Game 401 Alcoa 21, Goodpasture 13
Saturday Nov 25 7:00 PM Game 402 Union City 34, Huntingdon 0
Friday Dec 1 7:00 PM Game 501 Alcoa 27, Union City 20 BlueCross Bowl @ MTSU

Participating Schools

Alcoa
Austin-East
Booker T. Washington
Camden
Carver
Chuckey-Doak
Cloudland
Gibson Co.
Goodpasture
Harpeth
Houston Co.
Humboldt
Huntingdon
Johnson Co.
Lewis Co.
Lipscomb Academy
Loudon
Marion Co.
McKenzie
Meigs Co.
Oakhaven
Oliver Springs
Peabody
Richland
Riverside
Sequatchie Co.
Smith Co.
South Greene
Treadwell High School
Tyner
Union City
Westmoreland

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE