1989 Class A Football Playoffs

November 10 - December 9, 1989

State Champion

Hollow-Rock Bruceton Central High School

Pictured: Rod Sturdivant, Trey Crews, Tim Balentine, Alan Robison, Van Cole, Bryan Thorne, Ryan Bullington, Keith Thompson, Billy Hollingsworth, Patrick Hicks, Ja-Rodd King, James Johnson, Jackie McGee, Mark Williams, Jason Barker, Chris Hampton, Jamie Williams, Bryan Bullington, Anthony Currie, Anthony Thompson, Bobby Brotherton, Darwin Santiago, Brett Blakenship, Chris Higdon, Eddie Kaminski, Larry Dobson, Vince Gray, Adam Crews, Joe Santiago, Cory Hockman, Matt Martin, Joe Sturdivant, Casey Corder, Ricky Wallace, John Pace, Patrick Robertson, Bedford Worthman, Shannon Sloan

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Friday Nov 10 7:30 PM Coalfield 42, Knoxville Catholic 12
Friday Nov 10 7:30 PM Knoxville Webb 14, Copper Basin 13
Friday Nov 10 7:30 PM Celina 27, Trousdale Co. 20
Friday Nov 10 7:30 PM DCA 41, Jo Byrns 13
Friday Nov 10 7:30 PM Ezell-Harding 7, Harpeth 0
Friday Nov 10 7:30 PM Westmoreland 41, Upperman 6
Friday Nov 10 7:30 PM South Pittsburg 30, Midway 22
Friday Nov 10 7:30 PM Oneida 24, Cloudland 0
Friday Nov 10 7:30 PM Richland 21, Spring Hill 6
Friday Nov 10 7:30 PM Collinwood 17, Forrest 0
Friday Nov 10 7:30 PM Hollow Rock-Bruceton 28, Lake Co. 12
Friday Nov 10 7:30 PM USJ 6, Bishop Byrne 3
Friday Nov 10 7:30 PM FACS 45, Denmark West 16
Friday Nov 10 7:30 PM Halls 28, McKenzie 0
Friday Nov 10 7:30 PM Moore Co. 14, Wayne Co. 0
Friday Nov 10 7:30 PM Mt. Pleasant 41, Huntland 0
Friday Nov 17 7:30 PM Coalfield 22, Knoxville Webb 20
Friday Nov 17 7:30 PM DCA 42, Celina 16
Friday Nov 17 7:30 PM Westmoreland 29, Ezell-Harding 7
Friday Nov 17 7:30 PM Oneida 22, South Pittsburg 16
Friday Nov 17 7:30 PM Collinwood 27, Richland 14
Friday Nov 17 7:30 PM Hollow Rock-Bruceton 40, USJ 0
Friday Nov 17 7:30 PM Halls 17, FACS 10
Friday Nov 17 7:30 PM Moore Co. 34, Mt. Pleasant 23
Friday Nov 24 7:30 PM DCA 40, Coalfield 20
Friday Nov 24 7:30 PM Oneida 10, Westmoreland 7
Friday Nov 24 7:30 PM Hollow Rock-Bruceton 21, Collinwood 12
Friday Nov 24 7:30 PM Moore Co. 21, Halls 6
Friday Dec 1 7:30 PM DCA 14, Oneida 12
Friday Dec 1 7:30 PM Hollow Rock-Bruceton 35, Moore Co. 0
Saturday Dec 9 12:00 PM Hollow Rock-Bruceton 21, DCA 6 Clinic Bowl @ Vanderbilt

Participating Schools

Bishop Byrne
Clay Co.
Cloudland
Coalfield
Collinwood
Copper Basin
DCA
Ezell-Harding
FACS
Forrest
Halls
Harpeth
Hollow Rock-Bruceton
Huntland
Jo Byrns
Knoxville Catholic
Knoxville Webb
Lake Co.
McKenzie
Midway
Moore Co.
Mt. Pleasant
Oneida
Richland
South Pittsburg
Spring Hill
Trousdale Co.
USJ
Upperman
Wayne Co.
Westmoreland

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE