1988 Class A Football Playoffs

November 4 - December 3, 1988

State Champion

Donelson Christian Academy

Pictured: John Zumbro, Doug Omer , Chad Williams, Chad Holman, Lorenza Edwards, Jody Jones, Christian Calvin, Mike Jones, Duane Carroll, Mike Felts, Brian Pedigo, Travis Henry, Doug Jones, Jon Stark, Troy Wright , Alex Massa, Shane Voyles, Greg Lamberth, David Aldridge, Paul Mullins, Tony Burns, Anthony Lawrence, Chris Moore, Casey Corbin, Jamie Mitchell, Ashley Robinson, Richie Allen, Ross Kinney, Chuck Reasonover, Thomas Shannon, Dennis Goodwin, Ken Redmond, Jason Harper, Eric Couch, Kerry Coker, Jamie Mitchell, Jeff Hathcock, Bronson Heflin, Bill Shelton , Heather Hearne

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Friday Nov 4 7:30 PM Cloudland 7, Oneida 3
Friday Nov 4 7:30 PM Midway 28, Lookout Valley 0
Friday Nov 4 7:30 PM Trousdale Co. 14, Celina 8
Friday Nov 4 7:30 PM DCA 19, Harpeth 0
Friday Nov 4 7:30 PM Ezell-Harding 27, McEwen 7
Friday Nov 4 7:30 PM Gordonsville 42, Monterey 14
Friday Nov 4 7:30 PM Copper Basin 28, Vonore 0
Friday Nov 4 7:30 PM Oliver Springs 19, Knoxville Catholic 6
Friday Nov 4 7:30 PM Moore Co. 2, Columbia Academy 0
Friday Nov 4 7:30 PM Forrest 14, Collinwood 8
Friday Nov 4 7:30 PM Hollow Rock-Bruceton 19, South Fulton 0
Friday Nov 4 7:30 PM Memphis Westside 12, USJ 7
Friday Nov 4 7:30 PM Bishop Byrne 34, Adamsville 0
Friday Nov 4 7:30 PM Lake Co. 40, Dresden 0
Friday Nov 4 7:30 PM Richland 29, Wayne Co. 0
Friday Nov 4 7:30 PM Mt. Pleasant 12, Huntland 0
Friday Nov 11 7:30 PM Midway 40, Cloudland 7
Friday Nov 11 7:30 PM DCA 16, Trousdale Co. 12
Friday Nov 11 7:30 PM Gordonsville 26, Ezell-Harding 0
Friday Nov 11 7:30 PM Copper Basin 14, Oliver Springs 7
Friday Nov 11 7:30 PM Moore Co. 34, Forrest 20
Friday Nov 11 7:30 PM Hollow Rock-Bruceton 37, Memphis Westside 0
Friday Nov 11 7:30 PM Bishop Byrne 10, Lake Co. 6
Friday Nov 11 7:30 PM Richland 15, Mt. Pleasant 14
Friday Nov 18 7:30 PM DCA 17, Midway 16
Friday Nov 18 7:30 PM Gordonsville 16, Copper Basin 13
Friday Nov 18 7:30 PM Moore Co. 14, Hollow Rock-Bruceton 0
Friday Nov 18 7:30 PM Bishop Byrne 34, Richland 18
Friday Nov 25 7:30 PM DCA 17, Gordonsville 12
Friday Nov 25 7:30 PM Moore Co. 27, Bishop Byrne 7
Saturday Dec 3 12:00 PM DCA 21, Moore Co. 20 Clinic Bowl @ Vanderbilt

Participating Schools

Adamsville
Bishop Byrne
Clay Co.
Cloudland
Collinwood
Columbia Academy
Copper Basin
DCA
Dresden
Ezell-Harding
Forrest
Gordonsville
Harpeth
Hollow Rock-Bruceton
Huntland
Knoxville Catholic
Lake Co.
Lookout Valley
McEwen
Midway
Monterey
Moore Co.
Mt. Pleasant
Oliver Springs
Oneida
Richland
South Fulton
Trousdale Co.
USJ
Wayne Co.
Westside High School

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE