1987 Class AA Football Playoffs

November 6 - December 5, 1987

State Champion

Brentwood Academy

Pictured: Ben Jennings, Jimmy Johnson, Jeremy Spivey, Chris Tate, Todd Alexander, Lance Malesh, Ronnie Shelby, Steve Collins, Scott Collins, Darryl Hamilton, Matt MacIntyre, Marcus Cannon, Steven Zongor, Geoff Bowden, Hal Ellen, Patrick Sheehan, Lee McKnight, Billy Ivey, Tony Jones, Brett Young, Page Robble, Rob Hoskins, Chris Smith, Casey Alexander, Ronnie Marinelli, Hank Rosenfelder, Jeff Brothers, Phil Husband, Billy Whitaker, Chad Folk, Jim Powell, Jody Brothers, John Jewell, Chad Dickson, Scott Holmes, Gresh Martin, Phillip Montgomery, Dale Sullivan, Andy Ogles, Troy Dean, Scott Johnson, Ryder Gibbs, Jason Puckett, Derric Cotton, Tim Hensley, Sonny Fuller, Chris Hudgins, Bill Hjorth, Ryan Young, Brian Byrd, Michael Brick, Mike Clark, Kevin Dotson, Ryan Whiting, Wade Dunham, Shay Williams, Al Allen, Carlos Joyner, LeWayne Jones, Steven Miller, Greg Poynter, Joe Pasley, Todd Sands, Jody Jones, Jason Cook

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Friday Nov 6 7:30 PM South Greene 21, Knoxville Webb 20
Friday Nov 6 7:30 PM Loudon 23, Knoxville Rule 16
Friday Nov 6 7:30 PM Sweetwater 32, Howard 6
Friday Nov 6 7:30 PM Smith Co. 21, Sequatchie Co. 7
Friday Nov 6 7:30 PM Marion Co. 29, York Institute 6
Friday Nov 6 7:30 PM Polk Co. 7, Notre Dame 6
Friday Nov 6 7:30 PM Austin-East 19, Lenoir City 8
Friday Nov 6 7:30 PM Gatlinburg-Pittman 28, Johnson Co. 0
Friday Nov 6 7:30 PM Hickman Co. 9, Portland 0
Friday Nov 6 7:30 PM Brentwood Academy 42, Cheatham Co. 7
Friday Nov 6 7:30 PM Milan 35, McNairy Central 0
Friday Nov 6 7:30 PM MUS 39, Memphis East 14
Friday Nov 6 7:30 PM Trezevant 37, ECS 6
Friday Nov 6 7:30 PM Lexington 14, Humboldt 13
Friday Nov 6 7:30 PM Waverly 21, Goodpasture 6
Friday Nov 6 7:30 PM White House 16, Marshall Co. 13
Friday Nov 13 7:30 PM Loudon 32, South Greene 19
Friday Nov 13 7:30 PM Sweetwater 14, Smith Co. 7
Friday Nov 13 7:30 PM Marion Co. 49, Polk Co. 8
Friday Nov 13 7:30 PM Austin-East 7, Gatlinburg-Pittman 3
Friday Nov 13 7:30 PM Brentwood Academy 28, Hickman Co. 14
Friday Nov 13 7:30 PM MUS 16, Milan 0
Friday Nov 13 7:30 PM Trezevant 41, Lexington 21
Friday Nov 13 7:30 PM Waverly 28, White House 12
Friday Nov 20 7:30 PM Loudon 21, Sweetwater 20
Friday Nov 20 7:30 PM Austin-East 28, Marion Co. 14
Friday Nov 20 7:30 PM Brentwood Academy 34, MUS 13
Friday Nov 20 7:30 PM Waverly 27, Trezevant 12
Friday Nov 27 7:30 PM Austin-East 37, Loudon 13
Friday Nov 27 7:30 PM Brentwood Academy 26, Waverly 7
Saturday Dec 5 3:30 PM Brentwood Academy 31, Austin-East 6 Clinc Bowl @ Vanberbilt

Participating Schools

Austin-East
Brentwood Academy
Cheatham Co.
ECS
Gatlinburg-Pittman
Goodpasture
Hickman Co.
Howard
Humboldt
Johnson Co.
Knoxville Webb
Lenoir City
Lexington
Loudon
MUS
Marion Co.
Marshall Co.
McNairy Central
Memphis East
Milan
Notre Dame
Polk Co.
Portland
Sequatchie Co.
Smith Co.
South Greene
Sweetwater
Trezevant
Waverly
White House
York Institute

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE