1987 Class A Football Playoffs

November 6 - December 5, 1987

State Champion

Brentwood Academy

Pictured: Ben Jennings, Jimmy Johnson, Jeremy Spivey, Chris Tate, Todd Alexander, Lance Malesh, Ronnie Shelby, Steve Collins, Scott Collins, Darryl Hamilton, Matt MacIntyre, Marcus Cannon, Steven Zongor, Geoff Bowden, Hal Ellen, Patrick Sheehan, Lee McKnight, Billy Ivey, Tony Jones, Brett Young, Page Robble, Rob Hoskins, Chris Smith, Casey Alexander, Ronnie Marinelli, Hank Rosenfelder, Jeff Brothers, Phil Husband, Billy Whitaker, Chad Folk, Jim Powell, Jody Brothers, John Jewell, Chad Dickson, Scott Holmes, Gresh Martin, Phillip Montgomery, Dale Sullivan, Andy Ogles, Troy Dean, Scott Johnson, Ryder Gibbs, Jason Puckett, Derric Cotton, Tim Hensley, Sonny Fuller, Chris Hudgins, Bill Hjorth, Ryan Young, Brian Byrd, Michael Brick, Mike Clark, Kevin Dotson, Ryan Whiting, Wade Dunham, Shay Williams, Al Allen, Carlos Joyner, LeWayne Jones, Steven Miller, Greg Poynter, Joe Pasley, Todd Sands, Jody Jones, Jason Cook

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Friday Nov 6 7:30 PM Coalfield 24, Knoxville Catholic 0
Friday Nov 6 7:30 PM Greenback 12, Copper Basin 0
Friday Nov 6 7:30 PM Celina 27, Watertown 6
Friday Nov 6 7:30 PM FRA 21, Jo Byrns 0
Friday Nov 6 7:30 PM Ezell-Harding 22, Harpeth 6
Friday Nov 6 7:30 PM Gordonsville 28, Monterey 0
Friday Nov 6 7:30 PM South Pittsburg 27, Midway 21
Friday Nov 6 7:30 PM Cloudland 14, Oneida 12
Friday Nov 6 7:30 PM Richland 39, Wayne Co. 7
Friday Nov 6 7:30 PM Mt. Pleasant 22, Moore Co. 7
Friday Nov 6 7:30 PM Hollow Rock-Bruceton 24, South Fulton 6
Friday Nov 6 7:30 PM Skyview 22, USJ 21
Friday Nov 6 7:30 PM Bishop Byrne 45, Adamsville 16
Friday Nov 6 7:30 PM Halls 48, Gleason 7
Friday Nov 6 7:30 PM Spring Hill 20, Huntland 13
Friday Nov 6 7:30 PM Collinwood 25, Forrest 10
Friday Nov 13 7:30 PM Greenback 46, Coalfield 7
Friday Nov 13 7:30 PM FRA 10, Celina 6
Friday Nov 13 7:30 PM Gordonsville 26, Ezell-Harding 6
Friday Nov 13 7:30 PM South Pittsburg 28, Cloudland 0
Friday Nov 13 7:30 PM Richland 20, Mt. Pleasant 0
Friday Nov 13 7:30 PM Hollow Rock-Bruceton 21, Skyview 7
Friday Nov 13 7:30 PM Bishop Byrne 26, Halls 10
Friday Nov 13 7:30 PM Collinwood 15, Spring Hill 8
Friday Nov 20 7:30 PM Greenback 25, FRA 14
Friday Nov 20 7:30 PM Gordonsville 36, South Pittsburg 0
Friday Nov 20 7:30 PM Richland 13, Hollow Rock-Bruceton 12
Friday Nov 20 7:30 PM Bishop Byrne 34, Collinwood 9
Friday Nov 27 7:30 PM Greenback 17, Gordonsville 6
Friday Nov 27 7:30 PM Richland 26, Bishop Byrne 0
Saturday Dec 5 12:00 PM Greenback 32, Richland 0 Clinc Bowl @ Vanberbilt

Participating Schools

Adamsville
Bishop Byrne
Clay Co.
Cloudland
Coalfield
Collinwood
Copper Basin
Ezell-Harding
FRA
Forrest
Gleason
Gordonsville
Greenback
Halls
Harpeth
Hollow Rock-Bruceton
Huntland
Jo Byrns
Knoxville Catholic
Midway
Monterey
Moore Co.
Mt. Pleasant
Oneida
Richland
South Fulton
South Pittsburg
Spring Hill
USJ
Watertown
Wayne Co.

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE