2018 Class AAA Region Girls' Soccer Tournaments Bracket

October 16 - October 20, 2018
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D1 W
1
 Science Hill
Tue. Oct. 16
D2 R-Up
0
 Jefferson Co.
0
 Science Hill
Thu. Oct. 18
3
 Bearden
D2 W
7
 Bearden
Tue. Oct. 16
D1 R-Up
1
 Tennessee
3
 Bearden (17-4-1)
Sat. Oct. 20
0
 Hardin Valley
Bearden  
D3 W
2
 Powell
Tue. Oct. 16
D4 R-Up
3
 Hardin Valley
1
 Hardin Valley
Thu. Oct. 18
3
 Maryville
D4 W
8
 Maryville
Tue. Oct. 16
D3 R-Up
1
 Oak Ridge
3
 Maryville (18-1-3)
Sat. Oct. 20
0
 Science Hill
Maryville  
D5 W
1
 McMinn Co.
Tue. Oct. 16
D6 R-Up
3
 Soddy-Daisy
0
 Soddy-Daisy
Thu. Oct. 18
2
 Cookeville
D6 W
3
 Cookeville
Tue. Oct. 16
D5 R-Up
1
 Bradley Central
0
 Cookeville (14-1-1)
Sat. Oct. 20
1
 Oakland (10-7-1)
Oakland  
D7 W
2
 Oakland
Tue. Oct. 16
D8 R-Up
1
 Lincoln Co.
0
 Oakland
Thu. Oct. 18
1
 Stewarts Creek
D8 W
2
 Columbia
Tue. Oct. 16
D7 R-Up
6
 Stewarts Creek
10
 Stewarts Creek
Sat. Oct. 20 6:00 PM
1
 Soddy-Daisy
Stewarts Creek  
D9 W
1
 Smyrna
Tue. Oct. 16
D10 R-Up
7
 Station Camp
2
 Station Camp
Thu. Oct. 18
0
 Hendersonville
D10 W
4
 Hendersonville
Tue. Oct. 16
D9 R-Up
1
 Mt. Juliet
3
 Station Camp (12-6-2)
Sat. Oct. 20
7
 Ravenwood (16-1)
Ravenwood  
D11 W
0
 Dickson Co.
Tue. Oct. 16 6:00 PM
D12 R-Up
9
 Brentwood
2
 Brentwood
Thu. Oct. 18
1
 Ravenwood
D12 W
1
 Ravenwood
Forfeit
Tue. Oct. 16 6:00 PM
D11 R-Up
0
 Cane Ridge
5
 Brentwood (15-3-1)
Sat. Oct. 20 7:00 PM
0
 Hendersonville (12-6-2)
Brentwood  
D13 W
9
 Clarksville
Mon. Oct. 15
D14 R-Up
0
 Brighton
8
 Clarksville
Thu. Oct. 18
2
 Henry Co.
D14 W
1
 Arlington
Mon. Oct. 15
D13 R-Up
3
 Henry Co.
2
 Clarksville (16-4-1)
Sat. Oct. 20
6
 Houston
Houston  
D15 W
9
 Houston
Mon. Oct. 15
D16 R-Up
0
 Memphis Central
1
 Houston
Thu. Oct. 18
2
 Collierville
D16 W
0
 White Station
Tue. Oct. 16
D15 R-Up
4
 Collierville
2
 Collierville
Sat. Oct. 20
0
 Henry Co.
Collierville  

Notes:
If a district winner from a district that is to host the regional finals is defeated, the district runner-up from that district shall host the regional finals. (Example: If it is district 2's time to host the region and the district 2 winner is defeated, the district 2 runner-up (provided that team wins) shall host the regional finals. If both teams from district 2 are defeated in the regional semi-final games, the district 1 winner shall host the regional finals.)

ADS BY GOOGLE