2018 Class A Region Girls' Soccer Tournament Bracket

October 16 - October 20, 2018
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D1 W
2
 Chuckey-Doak
Tue. Oct. 16
D2 R-Up
3
 Gatlinburg-Pittman
1
 Gatlinburg-Pittman
Thu. Oct. 18
2
 Alcoa
D2 W
7
 Alcoa
Tue. Oct. 16
D1 R-Up
0
 Univ. School - JC
7
 Alcoa
Sat. Oct. 20
1
 Oneida (13-5)
Alcoa  
D3 W
5
 Oneida
Tue. Oct. 16
D4 R-Up
2
 Greenback
2
 Oneida
Thu. Oct. 18
3
 Polk Co.
D4 W
5
 Polk Co.
Tue. Oct. 16
D3 R-Up
3
 Cumberland Gap
2
 Polk Co. (8-9-1)
Sat. Oct. 20
0
 Gatlinburg-Pittman
Polk Co.  
D5 W
9
 Signal Mountain
Tue. Oct. 16
D6 R-Up
0
 Community
3
 Signal Mountain
Thu. Oct. 18
0
 Cascade
D6 W
4
 Cascade
Tue. Oct. 16
D5 R-Up
0
 CSAS
5
 Signal Mountain (14-3-1)
Sat. Oct. 20
0
 RePublic
Signal Mountain  
D7 W
1
 Smith Co.
Tue. Oct. 16
D8 R-Up
5
 RePublic
0
 RePublic
Thu. Oct. 18
7
 Merrol Hyde
D8 W
8
 Merrol Hyde
Tue. Oct. 16
D7 R-Up
0
 York Institute
1
 Merrol Hyde
Sat. Oct. 20
0
 Cascade (10-2)
Merrol Hyde  
D9 W
1
 Harpeth
Tue. Oct. 16
D10 R-Up
0
 Richland
0
 Harpeth
Thu. Oct. 18
4
 Franklin Grace
D10 W
9
 Franklin Grace
Tue. Oct. 16
D9 R-Up
0
 Waverly
1
 Franklin Grace (13-6-1)
Sat. Oct. 20
0
 Adamsville
Franklin Grace  
D11 W
3
 Adamsville
Tue. Oct. 16
D12 R-Up
0
 Trinity Christian
0
 Adamsville
Thu. Oct. 18
5
 Madison Magnet
D12 W
8
 Madison Magnet
Tue. Oct. 16
D11 R-Up
0
 Scotts Hill
3
 Madison Magnet (12-4-1)
Sat. Oct. 20
0
 Harpeth (14-3)
Madison Magnet  
D13 W
H
 McKenzie
Tue. Oct. 16
D14 R-Up  Bye
1
 McKenzie
Thu. Oct. 18
5
 Westview
D14 W
0
 Power Center
Tue. Oct. 16
D13 R-Up
4
 Westview
8
 Westview (10-6-3)
Sat. Oct. 20
0
 Memphis Business
Westview  
D15 W
1
 Memphis Business
Forfeit
Tue. Oct. 16
D16 R-Up
0
 Southwest Early College
2
 Memphis Business
Thu. Oct. 18
3
 Memphis East
D16 W
0
 Westwood
Tue. Oct. 16
D15 R-Up
6
 Memphis East
0
 Memphis East
Sat. Oct. 20
9
 McKenzie (7-5-1)
McKenzie  

Notes:
If a district winner from a district that is to host the regional finals is defeated, the district runner-up from that district shall host the regional finals. (Example: If it is district 2's time to host the region and the district 2 winner is defeated, the district 2 runner-up (provided that team wins) shall host the regional finals. If both teams from district 2 are defeated in the regional semi-final games, the district 1 winner shall host the regional finals.)

ADS BY GOOGLE