2017 Class A Region Girls' Soccer Tournament Bracket

October 17 - October 21, 2017
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D1 W
5
 Chuckey-Doak
Tue. Oct. 17
D2 R-Up
1
 Cosby
0
 Chuckey-Doak
Thu. Oct. 19
4
 Alcoa
D2 W
9
 Alcoa
Tue. Oct. 17
D1 R-Up
0
 Univ. School - JC
5
 Alcoa
Sat. Oct. 21
0
 Polk Co.
Alcoa  
D3 W
5
 Oneida
Tue. Oct. 17 6:00 PM
D4 R-Up
1
 Greenback
2
 Oneida
Thu. Oct. 19
1
 Polk Co.
D4 W
2
 Polk Co.
Tue. Oct. 17
D3 R-Up
1
 Rockwood
2
 Oneida
Sat. Oct. 21
3
 Chuckey-Doak
Chuckey-Doak  
D5 W
4
 Signal Mountain
Tue. Oct. 17
D6 R-Up
1
 Community
3
 Signal Mountain
Thu. Oct. 19
1
 CSAS
D6 W
1
 Cascade
Tue. Oct. 17
D5 R-Up
2
 CSAS
6
 Signal Mountain
Sat. Oct. 21 3:00 PM
0
 East Robertson
Signal Mountain  
D7 W
2
 Smith Co.
Tue. Oct. 17
D8 R-Up
8
 East Robertson
1
 East Robertson
Thu. Oct. 19
5
 Merrol Hyde
D8 W
8
 Merrol Hyde
Tue. Oct. 17
D7 R-Up
0
 Jackson Co.
3
 Merrol Hyde
Sat. Oct. 21
1
 CSAS
Merrol Hyde  
D9 W
1
 Harpeth
Tue. Oct. 17 5:00 PM
D10 R-Up
2
 Columbia Academy (7-8-1)
0
 Columbia Academy
Thu. Oct. 19
1
 Richland
D10 W
5
 Richland (12-1-1)
Tue. Oct. 17 6:00 PM
D9 R-Up
0
 Waverly
3
 Richland
Sat. Oct. 21
0
 Adamsville
Richland  
D11 W
4
 Adamsville
Tue. Oct. 17
D12 R-Up
3
 Peabody
0
 Adamsville
Thu. Oct. 19
3
 Madison Magnet
D12 W
3
 Madison Magnet
Tue. Oct. 17
D11 R-Up
2
 Scotts Hill
2
 Madison Magnet
Sat. Oct. 21
0
 Columbia Academy
Madison Magnet  
D13 W
1
 Westview
Forfeit
Tue. Oct. 17
D14 R-Up
0
 Douglass
2
 Westview
Thu. Oct. 19 6:00 PM
3
 McKenzie
D14 W
0
 Power Center
Forfeit
Tue. Oct. 17
D13 R-Up
1
 McKenzie
1
 McKenzie
Forfeit
Sat. Oct. 21
0
 Memphis East
McKenzie  
D15 W
H
 
Tue. Oct. 17
D16 R-Up  
1
 Raleigh Egypt
Forfeit
Thu. Oct. 19
0
 Memphis East
D16 W
H
 
Tue. Oct. 17
D15 R-Up  
1
 Raleigh Egypt
Sat. Oct. 21
10
 Westview
Westview  

Notes:
If a district winner from a district that is to host the regional finals is defeated, the district runner-up from that district shall host the regional finals. (Example: If it is district 2's time to host the region and the district 2 winner is defeated, the district 2 runner-up (provided that team wins) shall host the regional finals. If both teams from district 2 are defeated in the regional semi-final games, the district 1 winner shall host the regional finals.)

ADS BY GOOGLE