2018 Class A Region Soccer Tournament Bracket

May 15 - May 19, 2018
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D1 W
4
 Chuckey-Doak
Tue. May. 15
D2 R-up
5
 Gatlinburg-Pittman
1
 Gatlinburg-Pittman
Thu. May. 17
4
 Alcoa
D2 W
4
 Alcoa
Tue. May. 15
D1 R-up
1
 Univ. School - JC
7
 Alcoa
Sat. May. 19
0
 Oneida
Alcoa  
D3 W
6
 Cumberland Gap
Mon. May. 14
D4 R-up
0
 Bledsoe Co.
2
 Cumberland Gap
Wed. May. 16 6:00 PM
1
 Oneida
D4 W
2
 Sweetwater
Mon. May. 14 6:00 PM
D3 R-up
3
 Oneida (8-7-1)
0
 Cumberland Gap
Sat. May. 19
5
 Gatlinburg-Pittman
Gatlinburg-Pittman  
D5 W
5
 Signal Mountain
Tue. May. 15
D6 R-up
0
 Cascade
1
 Signal Mountain
Thu. May. 17
0
 CSAS
D6 W
0
 Fayetteville
Tue. May. 15
D5 R-up
1
 CSAS
6
 Signal Mountain
Sun. May. 20 3:00 PM
0
 RePublic
Signal Mountain  
D7 W
0
 Watertown
Tue. May. 15
D8 R-up
1
 Merrol Hyde
4
 Merrol Hyde
Thu. May. 17
0
 RePublic
D8 W
3
 RePublic
Tue. May. 15
D7 R-up
1
 Smith Co.
1
 Merrol Hyde
Sat. May. 19
3
 CSAS
CSAS  
D9 W
1
 LEAD Academy
Tue. May. 15
D10 R-up
2
 Columbia Academy (9-4-1)
1
 Columbia Academy
Thu. May. 17 7:00 PM
3
 Franklin Grace
D10 W
6
 Franklin Grace (15-2)
Tue. May. 15 7:00 PM
D9 R-up
0
 Harpeth
6
 Franklin Grace
Sat. May. 19 6:00 PM
0
 Trinity Christian
Franklin Grace  
D11 W
2
 Riverside
Tue. May. 15
D12 R-up
3
 Trinity Christian (6-4-1)
0
 Trinity Christian
Thu. May. 17
2
 Madison Magnet
D12 W
6
 Madison Magnet
Mon. May. 14
D11 R-up
0
 Loretto
1
 Madison Magnet
Sat. May. 19
2
 Columbia Academy
Columbia Academy  
D13 W
3
 Westview
Tue. May. 15
D14 R-up
0
 M. School of Excellence
2
 Westview
Thu. May. 17
3
 Douglass
D14 W
5
 Douglass
Tue. May. 15
D13 R-up
1
 Union City
10
 Douglass
Sat. May. 19
6
 Raleigh Egypt
Douglass  
D15 W
H
 M. Business Aca
Tue. May. 15
D16 R-up  Bye
11
 M. Business Aca
Thu. May. 17
0
 Raleigh Egypt
D16 W
3
 Westwood
Tue. May. 15
D15 R-up
4
 Raleigh Egypt
4
 M. Business Aca
Sat. May. 19
2
 Westview
M. Business Aca  

Notes:
If a district winner from a district that is to host the regional finals is defeated, the district runner-up from that district shall host the regional finals. (Example: If it is district 2's time to host the region and the district 2 winner is defeated, the district 2 runner-up (provided that team wins) shall host the regional finals. If both teams from district 2 are defeated in the regional semi-final games, the district 1 winner shall host the regional finals.)

ADS BY GOOGLE