2017 Class A Region Girls' Volleyball Tournament Bracket

October 9 - October 12, 2017
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D1 W
3
 South Greene
Tue. Oct. 10 5:00 PM
South Greene H.S.
D2 R-Up
0
 Gatlinburg-Pittman
2
 South Greene
25-14, 18-25, 17-25, 27-25, 21-19
Tue. Oct. 10 8:00 PM
South Greene H.S.
3
 Berean Christian
D2 W
3
 Berean Christian
25-14, 25-8, 25-16
Tue. Oct. 10 6:30 PM
South Greene H.S.
D1 R-Up
0
 North Greene
3
 Berean Christian
25-9, 25-4, 25-4
Thu. Oct. 12 7:00 PM
0
 Polk Co.
Berean Christian  
D3 W
3
 Bledsoe Co.
Mon. Oct. 9 5:30 PM
Bledsoe Co. H.S.
D4 R-Up
1
 Copper Basin
 Bledsoe Co.
Tue. Oct. 10 6:00 PM
Bledsoe Co. H.S.
 Polk Co.
D4 W
3
 Polk Co.
Mon. Oct. 9 7:00 PM
Bledsoe Co. H.S.
D3 R-Up
1
 Harriman
0
 Bledsoe Co.
Thu. Oct. 12 7:00 PM
3
 South Greene
South Greene  
D5 W
3
 Sale Creek (33-12)
25-2, 25-12, 25-14
Mon. Oct. 9 4:30 PM
Sale Creek H.S.
D6 R-Up
0
 Community
3
 Sale Creek
25-11, 25-19, 25-9
Mon. Oct. 9 7:30 PM
Sale Creek H.S.
0
 Columbia Academy
D6 W
3
 Columbia Academy
25-8, 25-15, 25-8
Mon. Oct. 9 6:00 PM
Sale Creek H.S.
D5 R-Up
0
 Marion Co.
3
 Sale Creek
30-28, 25-20, 25-9
Thu. Oct. 12 7:00 PM
0
 Gordonsville
Sale Creek  
D7 W
3
 Gordonsville
Tue. Oct. 10
Gordonsville H.S.
D8 R-Up
0
 Merrol Hyde
2
 Gordonsville
25-27, 21-25, 25-15, 25-23, 15-7
Tue. Oct. 10
Gordonsville H.S.
3
 Watertown
D8 W
1
 East Robertson
25-18, 25-20, 23-25, 25-23
Tue. Oct. 10
Gordonsville H.S.
D7 R-Up
3
 Watertown
3
 Watertown
25-20, 20-25, 25-18, 25-10
Thu. Oct. 12 7:00 PM
1
 Columbia Academy
Watertown  
D9 W
3
 Waverly
27-29, 25-15, 25-10, 14-25, 15-13
Mon. Oct. 9 4:00 PM
Waverly Central H.S.
D10 R-Up
2
 Hickman Co.
1
 Waverly
25-19, 25-18, 21-25 , 25-13
Mon. Oct. 9 7:00 PM
Waverly Central H.S.
3
 Harpeth
D10 W
3
 Harpeth
25-16, 25-6, 25-13
Mon. Oct. 9 5:30 PM
Waverly Central H.S.
D9 R-Up
0
 Jo Byrns
2
 Harpeth
17-25, 21-25, 25-13, 25-23, 15-11
Thu. Oct. 12 7:00 PM
3
 Loretto
Loretto  
D11 W
3
 Summertown
25-13, 25-15, 25-18
Mon. Oct. 9 6:00 PM
Summertown H.S.
D12 R-Up
0
 Trinity Christian
3
 Summertown
25-9, 23-25, 25-17, 25-21
Mon. Oct. 9 7:00 PM
Summertown H.S.
1
 Loretto
D12 W
0
 Middleton
25-10, 25-17, 25-22
Mon. Oct. 9 5:00 PM
Summertown H.S.
D11 R-Up
3
 Loretto
3
 Summertown
25-12, 25-10, 25-19
Thu. Oct. 12 7:00 PM
0
 Waverly
Summertown  
D13 W  Halls
Mon. Oct. 9
D14 R-Up  Memphis East
3
 Halls
Tue. Oct. 10
0
 Union City
D14 W
0
 Melrose
Mon. Oct. 9
D13 R-Up
3
 Union City
3
 Halls
25-13, 25-10, 25-10
Thu. Oct. 12 7:00 PM
0
 Hamilton
Halls  
D15 W
3
 Memphis Middle College
Fri. Oct. 6 5:30 PM
Bellevue M.S.
D16 R-Up
1
 Fairley
3
 Memphis Middle College
Fri. Oct. 6 7:00 PM
Bellevue M.S.
0
 Hamilton
D16 W
0
 Memphis School of Excellence
Fri. Oct. 6 4:00 PM
Bellevue M.S.
D15 R-Up
3
 Hamilton
1
 Memphis Middle College
Thu. Oct. 12 7:00 PM
3
 Union City
Union City  

Notes:
All Times are Local Time

ADS BY GOOGLE