2018 Class A Region Girls' Softball Tournament Bracket

May 14 - May 18, 2018
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D1 W
8
 Unaka (25-12)
Mon. May. 14
D2 R-up
1
 Greenback
2
 Unaka
Fri. May. 18 2:00 PM
1
 North Greene
D2 W
1
 Cosby
Mon. May. 14
D1 R-up
4
 North Greene
2
 Unaka
Sat. May. 19 7:00 PM
1
 Tellico Plains
Unaka  
D3 W
6
 Harriman
Mon. May. 14
D4 R-up
8
 Tellico Plains (24-9)
1
 Tellico Plains
Tue. May. 15 7:00 PM
5
 Sale Creek
D4 W
7
 Sale Creek (31-5)
Mon. May. 14 7:00 PM
D3 R-up
0
 Coalfield
8
 Sale Creek
Sat. May. 19 7:00 PM
0
 North Greene
Sale Creek  
D5 W
15
 Whitwell (19-15-1)
Mon. May. 14
D6 R-up
0
 Red Boiling Springs
12
 Whitwell
Wed. May. 16
1
 South Pittsburg
D6 W
3
 Gordonsville
Mon. May. 14
D5 R-up
6
 South Pittsburg
2
 Whitwell
Fri. May. 18
0
 Moore Co.
Whitwell  
D7 W
0
 Franklin Grace
Forfeit
Mon. May. 14
D8 R-up
7
 Moore Co. (22-14)
2
 Moore Co.
Tue. May. 15 6:00 PM
4
 Cascade
D8 W
H
 Cascade (21-8-1)
Mon. May. 14
D7 R-up  Bye
11
 Cascade
Fri. May. 18 6:00 PM
0
 South Pittsburg
Cascade  
D9 W
6
 Houston Co.
Mon. May. 14 7:00 PM
D10 R-up
2
 Richland
4
 Houston Co.
Tue. May. 15 7:00 PM
2
 Columbia Academy
D10 W
6
 Columbia Academy (14-13)
Mon. May. 14
D9 R-up
3
 East Robertson
4
 Houston Co.
Sat. May. 19 3:00 PM
2
 Loretto
Houston Co.  
D11 W
3
 Huntingdon
Mon. May. 14
D12 R-up
4
 Loretto (22-12-1)
1
 Loretto
Tue. May. 15 7:00 PM
5
 Summertown
D12 W
5
 Summertown
Mon. May. 14
D11 R-up
0
 West Carroll
5
 Summertown
Fri. May. 18
1
 Columbia Academy
Summertown  
D13 W
8
 South Fulton (20-4)
Mon. May. 14 5:30 PM
D14 R-up
1
 Halls
12
 South Fulton
Wed. May. 16 5:30 PM
2
 Gibson Co.
D14 W
7
 Gibson Co. (22-9)
Mon. May. 14
D13 R-up
6
 Bradford
15
 South Fulton
Fri. May. 18 5:30 PM
0
 M. Middle College
South Fulton  
D15 W
20
 MAHS (7-3)
Mon. May. 14
D16 R-up
3
 Fairley
12
 MAHS
Tue. May. 15 3:45 PM
Tobey Park
11
 M. Middle College
D16 W
5
 Hillcrest
Mon. May. 14
D15 R-up
29
 M. Middle College
0
 MAHS
Fri. May. 18
15
 Gibson Co.
Gibson Co.  

Notes:
If a district winner from a district that is to host the regional finals is defeated, the district runner-up from that district shall host the regional finals. (Example: If it is district 2's time to host the region and the district 2 winner is defeated, the district 2 runner-up (provided that team wins) shall host the regional finals. If both teams from district 2 are defeated in the regional semi-final games, the district 1 winner shall host the regional finals.)

ADS BY GOOGLE