2018 Class AAA West Regional Girls' Basketball Tournaments Bracket

February 23 - March 2, 2018
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Quarterfinals Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D9 #1
79
 Mt. Juliet
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D10 #4
52
 Kenwood
49
 Mt. Juliet
Mon. Feb. 26 6:00 PM
Mt. Juliet H.S.
48
 Beech
41
 Mt. Juliet
Wed. Feb. 28 7:00 PM
Mt. Juliet H.S.
33
 Lebanon
D10 #2
41
 Rossview
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D9 #3
51
 Beech
D10 #1
37
 Henry Co.
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D9 #4
52
 Lebanon
40
 Lebanon
Mon. Feb. 26 7:30 PM
Mt. Juliet H.S.
27
 Wilson Central
63
 Mt. Juliet
Sat. Mar. 3 7:00 PM
55
 Brentwood
Mt. Juliet  
D9 #2
51
 Wilson Central
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D10 #3
39
 Clarksville
D11 #1
60
 Franklin
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D12 #4
22
 McGavock
41
 Franklin
Mon. Feb. 26 6:00 PM
Franklin H.S.
57
 Brentwood
60
 Brentwood
Wed. Feb. 28 7:00 PM
Franklin H.S.
68
 Ravenwood
D12 #2
30
 Hillsboro
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D11 #3
60
 Brentwood
D12 #1
40
 Cane Ridge
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D11 #4
42
 Ravenwood
53
 Ravenwood
Mon. Feb. 26 7:30 PM
Franklin H.S.
45
 Dickson Co.
59
 Ravenwood
Sat. Mar. 3 7:00 PM
50
 Lebanon
Ravenwood  
D11 #2
52
 Dickson Co.
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D12 #3
39
 Antioch
D13 #1
51
 Munford
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D14 #4
29
 Cordova
43
 Munford
Mon. Feb. 26 6:00 PM
Bolton H.S.
32
 Hardin Co.
29
 Munford
Wed. Feb. 28 7:00 PM
Bolton H.S.
33
 Arlington
D14 #2
39
 Bartlett
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D13 #3
64
 Hardin Co.
D14 #1
77
 Arlington
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D13 #4
44
 Brighton
69
 Arlington
Mon. Feb. 26 7:30 PM
Bolton H.S.
43
 Dyer Co.
63
 Arlington
Sat. Mar. 3 7:00 PM
44
 Southwind
Arlington  
D13 #2
86
 Dyer Co.
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D14 #3
51
 Bolton
D15 #1
73
 Houston
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D16 #4
52
 White Station
67
 Houston
Mon. Feb. 26 6:00 PM
Whitehaven H.S.
64
 Memphis Central
73
 Houston
Wed. Feb. 28 7:00 PM
Whitehaven H.S.
48
 Southwind
D16 #2
52
 Memphis Central
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D15 #3
35
 Collierville
D16 #1
48
 Whitehaven
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D15 #4
51
 Ridgeway
76
 Ridgeway
Mon. Feb. 26 7:30 PM
Whitehaven H.S.
83
 Southwind
59
 Houston
Sat. Mar. 3 7:00 PM
38
 Munford
Houston  
D15 #2
71
 Southwind
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D16 #3
58
 Memphis East

Notes:
All times are local time. In the quarterfinal round, higher seeded team shall be the host school.

ADS BY GOOGLE