2018 Class A West Regional Girls' Basketball Tournaments Bracket

February 23 - March 2, 2018
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Quarterfinals Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D9 #1
62
 Houston Co.
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D10 #4
21
 Culleoka
36
 Houston Co.
Mon. Feb. 26 6:00 PM
Mt. Pleasant H.S.
27
 McEwen
30
 Houston Co.
Wed. Feb. 28 7:00 PM
Mt. Pleasant H.S.
32
 East Robertson
D10 #2
43
 Columbia Aca.
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D9 #3
44
 McEwen
D10 #1
66
 Richland
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D9 #4
46
 Jo Byrns
42
 Richland
Mon. Feb. 26 7:30 PM
Mt. Pleasant H.S.
44
 East Robertson
29
 East Robertson
Sat. Mar. 3 7:00 PM
55
 Summertown
Summertown  
D9 #2
40
 East Robertson
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D10 #3
24
 Santa Fe
D11 #1
67
 Huntingdon
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D12 #4
38
 Collinwood
37
 Huntingdon
Mon. Feb. 26 6:00 PM
Lawrence Co. H.S.
36
 Loretto
42
 Huntingdon
Thu. Mar. 1 6:00 PM
Lawrence Co. H.S.
39
 Summertown
D12 #2
55
 Loretto
Fri. Feb. 23 6:00 PM
D11 #3
21
 Clarksburg
D12 #1
76
 Summertown
Fri. Feb. 23 6:00 PM
D11 #4
36
 West Carroll
68
 Summertown
Mon. Feb. 26 7:30 PM
Lawrence Co. H.S.
52
 Perry Co.
55
 Huntingdon
Sat. Mar. 3 7:00 PM
28
 Houston Co.
Huntingdon  
D11 #2
55
 McKenzie
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D12 #3
59
 Perry Co.
D13 #1
54
 Gleason
Thu. Feb. 22 7:00 PM
D14 #4
39
 Peabody
29
 Gleason
Mon. Feb. 26 7:30 PM
Trinity Christian
30
 Dresden
64
 Dresden
2OT
Wed. Feb. 28
Trinity Christian
66
 Greenfield
D14 #2
39
 Middleton
Thu. Feb. 22 7:00 PM
D13 #3
52
 Dresden
D14 #1
49
 Gibson Co.
Thu. Feb. 22 7:00 PM
D13 #4
37
 Union City
40
 Gibson Co.
Mon. Feb. 26 6:00 PM
Trinity Christian
44
 Greenfield
65
 Greenfield
Sat. Mar. 3 7:00 PM
33
 Memphis Business
Greenfield  
D13 #2
75
 Greenfield
Thu. Feb. 22 7:00 PM
D14 #3
49
 Trinity Christian
D15 #1
72
 B.T. Washington
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D16 #4
22
 Memphis School of Excellence
58
 B.T. Washington
Mon. Feb. 26 6:00 PM
Westwood H.S.
29
 Douglass
48
 B.T. Washington
Wed. Feb. 28 7:00 PM
Westwood H.S.
32
 Memphis Business
D16 #2
44
 Fairley
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D15 #3
45
 Douglass
D16 #1
84
 Oakhaven
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D15 #4
49
 Manassas
47
 Oakhaven
Mon. Feb. 26 7:30 PM
Westwood H.S.
56
 Memphis Business
50
 B.T. Washington
Sat. Mar. 3 7:00 PM
64
 Dresden
Dresden  
D15 #2
67
 Memphis Business
Fri. Feb. 23 7:00 PM
D16 #3
7
 Memphis City Univ.

Notes:
All times are local time. In the quarterfinal round, higher seeded team shall be the host school.

ADS BY GOOGLE