2018 Class AAA West Regional Boys' Basketball Tournaments Bracket

February 24 - March 3, 2018
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Quarterfinals Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D9 #1
62
 Mt. Juliet
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D10 #4
38
 Kenwood
63
 Mt. Juliet
Tue. Feb. 27 6:00 PM
Northeast H.S.
45
 West Creek
44
 Mt. Juliet
Thu. Mar. 1 7:00 PM
Northeast H.S.
54
 Clarksville Northeast
D10 #2
54
 West Creek
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D9 #3
42
 Gallatin
D10 #1
55
 Clarksville Northeast
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D9 #4
39
 Wilson Central
49
 Clarksville Northeast
Tue. Feb. 27 7:45 PM
Northeast H.S.
47
 Lebanon
70
 Clarksville Northeast
Mon. Mar. 5 7:00 PM
51
 Cane Ridge
Clarksville Northeast  
D9 #2
64
 Lebanon
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D10 #3
49
 Rossview
D11 #1
58
 Brentwood
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D12 #4
38
 McGavock
44
 Brentwood
Tue. Feb. 27 6:00 PM
Antioch H.S.
49
 Franklin
77
 Franklin
Thu. Mar. 1 7:00 PM
Antioch H.S.
68
 Cane Ridge
D12 #2
50
 Antioch
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D11 #3
59
 Franklin
D12 #1
77
 Cane Ridge
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D11 #4
67
 Dickson Co.
77
 Cane Ridge
Tue. Feb. 27 7:45 PM
Antioch H.S.
56
 Centennial
46
 Franklin
Mon. Mar. 5 7:00 PM
58
 Mt. Juliet
Mt. Juliet  
D11 #2
74
 Centennial
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D12 #3
49
 Hunters Lane
D13 #1
39
 Brighton
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D14 #4
58
 Arlington
48
 Arlington
Tue. Feb. 27 6:00 PM
Bolton H.S.
58
 Bartlett
82
 Bartlett
4OT
Thu. Mar. 1 7:00 PM
Bolton H.S.
73
 Cordova
D14 #2
74
 Bartlett
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D13 #3
72
 Dyer Co.
D14 #1
84
 Cordova
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D13 #4
40
 Munford
86
 Cordova
Tue. Feb. 27 7:45 PM
Bolton H.S.
69
 Bolton
51
 Bartlett
Mon. Mar. 5 7:00 PM
53
 Whitehaven
Whitehaven  
D13 #2
58
 Liberty Magnet
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D14 #3
66
 Bolton
D15 #1
67
 Southwind
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D16 #4
55
 White Station
46
 Southwind
Tue. Feb. 27 6:00 PM
Whitehaven H.S.
59
 Whitehaven
46
 Whitehaven
Thu. Mar. 1 7:00 PM
Whitehaven H.S.
62
 Memphis East
D16 #2
60
 Whitehaven
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D15 #3
41
 Germantown
D16 #1
83
 Memphis East
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D15 #4
36
 Kirby
92
 Memphis East
Tue. Feb. 27 7:45 PM
Whitehaven H.S.
54
 Ridgeway
72
 Memphis East
Mon. Mar. 5 7:00 PM
41
 Cordova
Memphis East  
D15 #2
79
 Ridgeway
Sat. Feb. 24 7:00 PM
D16 #3
66
 Memphis Central

Notes:
All times are local time. In the quarterfinal round, higher seeded team shall be the host school.

ADS BY GOOGLE